Operace Gigantské kopí: jak se Nixon pokusil dobýt SSSR „lstí“

Informace o těchto událostech se dostaly na veřejnost teprve v roce 2000, když si američtí historici vyžádali některé dokumenty o vládě Nixona a narazili na velmi zajímavou strategii, kterou prováděla jeho vláda během války ve Vietnamu. Strategie se nazývala Bláznova teorie.

Haldeman, náčelník štábu Bílého domu za Nixonovy vlády, vzpomínal: „Úmyslně jsme vytvářeli iluzi, že zemi řídí člověk nezvládnutelný, doslova rozpálený doběla, jakmile se začne mluvit o komunismu. Organizovali jsme úniky informací o tom, že prezidentská kancelář ho nemůže kontrolovat, když se zlobí. A víte, že se u něho pod rukou nachází jaderné tlačítko!“

Americká vláda chtěla, aby se ve Vietnamu a v SSSR domnívali, že Nixon udělá jakýkoliv bláznivý krok, aby zabil „rudou hydru“. V takovém případě bude možné vést jednání o míru z pozice síly.

V rámci realizace tohoto plánu byla v roce 1969 provedena grandiózní vojenská operace Gigantské kopí.

10. října generál Earl Wheeler rozeslal na americké letecké základny po celém světě upozornění, že nejvyšší velení přikázalo převést režim do stavu „poplach“ a být připraveni na potenciální útoky ze strany SSSR. Všechny dostupné jaderné bombardéry B-52 bylo nutné natankovat a připravit ke startu. 27. října 1969 v přísně tajném režimu 18 bojových letadel odstartovalo ze základen, nacházejících se v Kalifornii a ve Washingtonu, a letělo směrem k SSSR. Nad územím Kanady bombardéry doplnily palivo ve vzduchu a poté se vydaly na 18hodinový let kolem hranic Sovětského svazu.  

Následující 3 dny se manévry opakovaly znovu a znovu. Bylo to vše děláno proto, aby si letadel s jadernými bombami všimli a došli  závěru: Amerika se chystá provést preventivní úder.

Vojenští historici neříkají, co si mysleli o tomto nečekaném jevu na sovětských radiolokačních stanicích. Naštěstí v Kremlu nebyl stejný „blázen“, který by pospíchal s mačkáním jaderného tlačítka. V SSSR hrozbu ignorovali  – možná pochopili, že operace je pouhý bluf ve velké pokerové hře studené války. 30. října byl Nixon nucen odhalit své karty a vydat příkaz k zastavení operace. Bombardéry se vrátily na základny.


Není zde článek celý?