Ovčáček vysvětloval Rusům, proč Češi nemají rádi Rusy. Prý je to móda

FOTO: Twitter J. Ovčáčka

Jiří Ovčáček si povídal s pracovníky dezinformačního proruského webu Sputnik o tom, proč Češi nemají rádi Rusy a proč si nepamatují „osmičková“ výročí. Text má mnoho legračních momentů. Předně je tento rozhovor o čtyřech otázkách prezentován jako exkluzivní. Onu exkluzivitu ale postrádá. Co je exkluzivního na rozhovoru s úředníkem z Hradu o tématu, ke kterému nemá vzdělání, znalosti, ani kompetenci?

Dále je mimořádně legrační, když negativní postoj Čechů k Rusům a srpnu 1968 řeší v rozhovoru s autory dezinformačního proruského webu bývalý dopisovatel komunistického propagandistického plátku Haló noviny a nyní mluvčí prezidenta, který se chová jako agent Ruska. Děsivé, nicméně pro naši současnost typické, je, že Ovčáček tento text sám šíří.

A teď k opravdu zajímavým názorům mluvčího prezidenta. Předně je třeba říci, že rozhovor působí tak, jakoby ho prováděli dva ideologicky „správně“ nastavení kolegové. Jak jinak. Autor rozhovoru se Ovčáčka jaksi ublíženě ptá, proč Čechům víc vadí okupace z roku 1968 než vznik protektorátu. Ovčáček má své vysvětlení. Protože pamětníků na II. sv. válku je stále méně, kdežto rok 1968 je v živé paměti produktivních lidí.

Proto Sputnik doplňuje dotaz ze kterého je cítit naděje, zda tedy časem by také mohli Češi tak nějak zapomenout. Podle Ovčáčka je vše otázkou dialogu a za všechno může černobílé vidění. A módní rusofobie. Odpověď na tuto otázku stojí za přečtení celá: „Rusofobie je nyní především jakousi módní záležitostí v kruzích mediálního mainstreamu a souznějících politiků nebo umělců. Vždy existuje, v každé společnosti, skupina lidí, která chce svět pod společným praporem vidět černobíle. Klíčem k odstranění různých fóbií je živý dialog. Podívejme se na dnešní Německo. Vztahy s Českou republikou jsou přátelské a dál se rozvíjejí,“ myslí si odborník Ovčáček.

Celé je to samozřejmě naprosto špatně. Sputnik se významně podílí na proruské dezinformační kampani v České republice, která je součástí hybridní války. Tu Rusko vede proti západním zemím s cílem je destabilizovat a šířením lživých zpráv nahlodat důvěru občanů ve stát, a demokratrickou politiku. Každý, kdo se baví se Sputnikem toto podporuje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?