Podpora KSČM? Jsem pragmatik, říká ministryně Nováková, podnikající s Okamurou

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková s premiérem Andrejem Babišem | FOTO: ČTK

Nová ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe prozradila, že je pragmatik a nevadí jí podpora komunistů. Stabilní vláda je pro ni důležitější než „ortodoxní lpění“ na nedůležitých věcech. Zároveň přiznala, že dodnes podniká s Tomiem Okamurou, i když se teď chce společné firmy zbavit.

Pozornost médií a veřejnosti se upíná na ministryni spravedlnosti Taťánu Malou a její opsané diplomové práce, což by samo o sobě v zemích na západ od hranic České republiky bohatě stačilo k odstoupení. Ne tak u nás. Neprávem jsou však zatím opomíjeny názory a motivace jiných členů vlády.

Stabilní vláda především

V pořadu Události, komentáře (27. 6. 2018) vystoupila ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, do té doby prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezidentka Hospodářské komory. Nová členka vlády tak působí v čele lobbistických organizací zastupujících zájmy hlavně velkých firem, často na úkor malých podnikatelů a živnostníků. Především se orientuje na zájmy silných obchodních řetězců.

Rozhovor v České televizi byl zajímavou sondou do jejího uvažování, dostatečně poplatného současné době. „Já jsem pragmatik a ve svých letech jsem dospěla k názoru, že takové to ortodoxní lpění na některých věcech, které nejsou až tak zásadně důležité, nemá smysl,“ odpověděla na dotaz, jak se teď vyrovná s tím, že vláda, ve které bude ministryní, se bude opírat o hlasy komunistů.

„Pojďme se podívat na to, že prostě pragmaticky tahle země potřebuje stabilní vládu, a já si myslím, že potřebuje skutečně plnění úkolů, které jsou závažné. Já se prostě obtížně vnitřně ztotožňuji s tím, že vlastně ta (opoziční) rétorika není postavená na pragmatickém plnění některých věcí, které jsou před námi, ale na vymezování se vůči jedné osobě. A s tím se já bohužel nemohu ztotožnit, protože si myslím, že jsou tady důležitější témata,“ dodala.

Paní ministryně se nemůže ztotožnit s tím, že „standardní strany,“ které podle ní „nerespektují vývoj situace, a platí to i v České republice“, nechtějí jít do vlády s trestně stíhaným politikem. S premiérem, který se pokrytecky dovolává křesťanských hodnot během Dnů lidí dobré vůle na Velehradě, a současně chce s komunisty zdanit církevní restituce. „Stabilní vláda“, což zatím příliš nepředvádí (jak ukazují spory kolem Pocheho), třeba postavená na komunistech, je pro ni přednější.

Potřebujeme plnění úkolů

Marta Nováková sice nebyla ani v SSM, jak sama zdůrazňuje, ale slovník o potřebě „plnění úkolů“ je z minulosti poněkud povědomý. Která „důležitější témata“ má na mysli? Uvědomuje si vůbec, že vláda postavená na podpoře komunistů neguje téměř všechna témata, která prosazují zástupci zejména malého a středního podnikatelského sektoru?

Jak se vyrovná s komunistickým myšlením uvnitř Babišovy vlády, například v osobě „dotačního“ ministra zemědělství Miroslava Tomana, obhájce zájmů velkých zemědělských a potravinářských firem v dresu dominantního hráče na trhu Agrofertu, který chce regulovat slevové akce obchodních řetězců, a tím zdražit zboží na jejich pultech zákazníkům?

Marta Nováková v pozici zástupkyně podnikatelských svazů kritizovala růst minimální mzdy, protikuřácký zákon, omezení pracovní doby ve velkých obchodech o svátcích nebo dotační programy. To vše teď bude muset v pozici ministryně Babišovy levicové vlády pragmaticky strávit a podporovat.

Komunisté a ČSSD trvají na dalším skokovém zvyšování minimální mzdy navzdory argumentům podnikatelů, že jim tak vláda uměle zvyšuje náklady bez ohledu na rentabilitu. „Stát se chová jak prvotřídní pokrytec, protože reguluje tam, kde to nikdo nepotřebuje a nepožaduje,“ tvrdila před rokem na adresu protikuřáckého zákona. Teď jde tomuto „prvotřídnímu pokrytci“ sloužit.

Xenofobní kampaň proti EET

V jednom je však ministryně Nováková papežštější než papež. Naprosto odmítá negativní dopady EET zejména na malé podnikatele a opakuje manipulativní fabulace vlády, že tento systém přispívá k narovnání podnikatelského prostředí.

„Já elektronickou evidenci tržeb podporuji a byla jsem zastánce daleko přísnější dikce zákona tak, aby platila skutečně pro všechny a hned. Pak by se neřešilo, že někdo dostane výjimku a někdo ne,“ uvedla pro server Peníze loni v červenci, čímž překonala původní záměry exministra financí Andreje Babiše a jeho nástupkyně Aleny Schillerové, kteří projektovali nájezd EET ve čtyřech vlnách a s řadou výjimek, ve kterých chtějí pokračovat. Bude Nováková „zásadově“ prosazovat jejich zrušení?

„Tak xenofobní kampaň jako proti EET jsem ještě v této zemi nezažila, a to tu byla řada horších průšvihů. Dnes mají všichni plná ústa digitalizace, tak nevím, proč se bránit pořízení příslušného a mimochodem levného hardwaru i softwaru,“ prohlásila v únoru v týdeníku Profit, kde zároveň vyslovila neotřelý názor, že problémy malých obchodníků na venkově se uměle nafukují.

Nováková však může být v otázce EET jen stěží objektivní, pokud je současně předsedkyní představenstva společnosti U & SLUNO, která dodává software největším obchodním řetězcům v České republice i v zahraničí. Mimo jiné firmám poskytuje i technologii pro elektronickou evidenci tržeb.

Kamarád Okamura

V rozhovoru pro Události, komentáře padly dotazy i na podnikání paní ministryně. Problém podle svých slov řeší, některé podíly prodává a ve zbytku firem se vzdá funkcí ve statutárních orgánech. Chce se zbavit inkriminované firmy U & SLUNO, ale i podílů ve firmě Break2win, kde podniká společně s Tomiem Okamurou.

„Myslím, že je velmi pragmatický, a předpokládám, že takový je i v politice,“ odpověděla Nováková na dotaz, jaký je předseda SPD partner v podnikání. Přiznala, že jsou s Okamurou kamarádi od doby, kdy spolu vystupovali v televizní show Den D pro začínající podnikatele. „Ve firmě to máme vyřešeno tak, že se o to Tomio, co přišel do politiky, vůbec nestará. Na jednání za jeho podíl mám plnou moc já.“

Nová ministryně průmyslu a obchodu skutečně předvádí mimořádný pragmatismus. Podpora komunistů jí nevadí a jistě by se neohrazovala ani proti vládní spolupráci s Okamurovou SPD, které se drtivá většina ostatních stran kvůli jejímu extremismu štítí. Vždyť Okamura je stejný pragmatik, jako ona.

Není zde článek celý?