Poslanec Rady obvinil Rusko z krádeže názvu země

Rusko „krade cizí dějiny, svým názvem počínaje“, prohlásil ve vysílání televizní stanice 112 Ukrajina poslanec Nejvyšší rady Andrij Iljenko.

Tento názor vyslovil v souvislosti s nedávným přejmenováním vojenských jednotek a útvarů na počest jejich předchůdců, kteří dosahovali úspěchů za dob Velké vlastenecké války. Politik negativně reagoval na změny v ruských ozbrojených silách a představil svou vizi dějin.

„Rusko krade cizí dějiny. To je fakt počínající samotným názvem „Rusko“, který si přivlastnilo, jelikož se tak nikdy nejmenovalo. Před Petrem I. se země jmenovala „Moskovija“. Vezměte si mapu z té doby — Rus je zde Ukrajina a „Moskovija“ je „Moskovija“. A od těch dob, kdy Rusko ukradlo náš název a naše dějiny, se objevilo Ruské impérium“, dodal Iljenko.

Již dříve Vladimir Putin udělil obnoveným útvarům Ozbrojených sil Ruska z dob Velké vlastenecké války čestné tituly na počest jejich předchůdců. Například 68. tankový pluk se stal gardovým Žitomirsko-Berlínským plukem a 90. tanková divize byla přejmenována na 90. gardovou tankovou Vitěbsko-Novgorodskou divizi. Ta byla dvakrát vyznamenána Řádem rudého praporu. Viktor Muženko, náčelník generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny, později tuto Putinovu akci označil za jasný signál pro Ukrajinu a pro celý svět, že se Rusko nehodlá zastavit na Donbasu a na Krymu. Na své facebookové stránce také napsal, že tato událost nijak neovlivní OS Ukrajiny.


Není zde článek celý?