Rada povolila podnikům Ukroboronpromu nevracet dluhy Rusku

Nejvyšší rada přijala zákon, který zbavuje podniky státního koncernu Ukroboronprom nutnosti splacení dluhů a penále ruským společnostem. Toto rozhodnutí podpořilo 244 poslanců při 226 potřebných hlasech.

V příloze se vysvětluje, že ukrajinské podniky obranného průmyslu nedokázaly splnit své závazky a dodat Rusku zboží vojenského a dvojího určení kvůli sankcím, které zavedl proti Rusku ukrajinský prezident.

Ruské společnosti se obrátily na soud, aby vymohly dluh, penále a další pokuty nehledě na odkazy ukrajinských podniků na okolnosti vyšší moci.

„Právě proto bylo navrženo na zvláštní období…. zakázat agresorské zemi vymáhání dluhů od podniků Ukroboronpromu a žádat zpátky zálohy, jež byly zapsány jako zabezpečení příslušných dlužních závazků,“ řekl tajemník parlamentního výboru pro bezpečnost a obranu Ivan Vinnik.

Zákon zakazuje vymáhat penále od ukrajinských společností obranného průmyslu, jež mají dluhy vůči ruským společnostem a také samotné dluhy. Dokument také zavazuje ke zrušení stávajících žalob a nevznesení nových. Nemají se rovněž konat soudy o bankrotu podniků obranného průmyslu.

Zákon má nyní podepsat ukrajinský prezident a nabude platnosti příští den po zveřejnění.


Není zde článek celý?