Šlachta nebude policejní prezident, naráží i přerod Celní správy v paralelní policii

Náměstek generálního ředitele celníků Robert Šlachta (vlevo) | FOTO: ČTK

Bývalému řediteli ÚOOZ Robertu Šlachtovi zatím nevycházejí plány. Vzdaluje se mu post policejního prezidenta a Ministerstvo vnitra blokuje posílení pravomocí Celní správy z dílny Ministerstva financí, jež by fakticky znamenalo vznik paralelní policie. Snižují se jeho šance na velký návrat.

V bezpečnostních složkách dochází k velkým změnám, vyvolaným čistkami první vlády Andreje Babiše v demisi. Úřad vlády vybírá po vynuceném odchodu Michala Murína nového ředitele GIBS, odstaven byl ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek. Odchod oznámili policejní prezident Tomáš Tuhý a ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Michal Mazánek.

Hrozba ovládnutí bezpečnostních složek

Zatímco odchod Tuhého se očekával, Mazánkovo rozhodnutí bylo poněkud překvapující. Má pověst solidního policisty, který měl uklidnit vášně po sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru do jedné centrály před dvěma lety, a jeho rezignace má nejspíše osobní důvody související s celkovými změnami v řadách policie.

Hrozba ovládnutí bezpečnostních a justičních složek mocnou politicko-ekonomickou skupinou je bezesporu jedním z největších rizik budoucího vývoje. Nejde jí přitom o nic menšího, než o snahu zlikvidovat všechny vyšetřované kauzy spojené s impériem trestně stíhaného oligarchy (Čapí hnízdo, korunové dluhopisy, Profrost, Agrotec…), což je jistě v civilizovaném světě naprostý unikát.

Je proto klíčové, kdo nastoupí do vedoucích pozic, a zda přitom nedojde k dohodám, které pod pláštíkem potřebného klidu na práci a anulování oboustranných kauz nepovedou k témuž cíli, i s přímou účastí ČSSD ve vládě. Otázkou proto zůstává přístup nového ministra vnitra Jana Hamáčka. Zatím spíše připomíná komediální postavu mladého Homolky, jenž měl u manželky problém prosadit si i víkendovou návštěvu fotbalu.

Šlachta chce na prezidium

Už delší dobu se spekuluje o tom, jako roli bude mít v povolební konstelaci bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta, který po teatrálním odchodu z policie zakotvil u exministra financí Andreje Babiše v jemu na míru ušité pozici náměstka ředitele Celní správy.

Není žádným tajemstvím, že Šlachta pomýšlí na velký návrat a má k tomu z jeho pohledu racionální motivace. Opakovaně podpořil zájmy hnutí ANO v několika politicky citlivých a mediálně exponovaných kauzách, počínaje dosud nevyjasněným pádem vlády v roce 2013, přes kauzy Vidkun, Bereta, až po ostrou válku o policejní reorganizaci.

Nyní to však vypadá, že mu hvězdy nejsou příliš nakloněny. Vzdaluje se mu pozice policejního prezidenta, kterou u Babiše inzeroval už na jedné z nahrávek twitterové skupiny Julia Šumana. Dodnes dává na vědomí, že ho tento zájem neopustil, a po práci v policii se mu stýská.

„Samozřejmě pokud bych se vrátil, tak na prezidium. Pro efektivitu policie se musejí vrátit ti lidé, kteří z ní kvůli reformě odešli. Je to naprostá nutnost,“ zdůrazňoval Šlachta letos v březnu v rozhovoru pro Lidové noviny. „Vnímám třeba i policisty, kteří mě říkají, že by to bylo dobře, abych se vrátil, abych na té pozici fungoval, ale nikdo mně nic nenabídl,“ uvedl koncem června v České televizi.

Dohoda na Švejdarovi?

Deník Lidové noviny však přinesl zprávu (30. 6. 2018), že se s ním na post policejního prezidenta nepočítá. To podtrhl poslední vývoj, kdy to už vypadá, že přece jen vznikne koaliční vláda s důvěrou. Poté, co Babišův kabinet v tichosti odklepl odchod Tomáše Tuhého, bude mít odpovědnost za výběr jeho nástupce ministr vnitra Jan Hamáček.

Opravdu těžko si lze představit, že by povolal Šlachtu, který několik let masíroval sociální demokraty přes úniky ze živých policejních spisů do Babišova tisku a spolu s ištvanovci vytvářel v médiích legendu, že policejní reforma je dílem organizovaného zločinu. Takovou mírou masochismu snad nedisponuje ani pragmatický Hamáček.

Podle informací Lidových novin už došlo ke koaliční dohodě, že se novým policejním prezidentem stane ředitel pardubické krajské policie. Tím je Jan Švejdar, o němž se v kuloárech mluví už delší dobu. Sám tyto úvahy zatím nechce komentovat, nicméně Šlachtovo jméno je upozaděno.

S touto změnou souvisí i výběr nového ředitele elitní centrály. Hamáček po setkání s vedením policejního prezidia prohlásil, že ho Mazánkův odchod netěší, a bude výběr nového ředitele a fungování NCOZ podrobně sledovat.

Vnitro proti financím

Šlachtovy ambice utrpěly i v jiné oblasti. Ministerstvo vnitra nadále odmítá novelu zákonů o Celní správě a trestního řádu navrženou Ministerstvem financí, podle nichž by měli získat celníci pravomoci vyšetřovat trestné činy podobně jako policie. Vadí mu, že by mohli vyšetřovat prakticky jakýkoli trestný čin, ale i možné překrývání kompetencí. Zásadní rozpor vyplývá z aktuálního připomínkového řízení.

Pikantní na tom je, že stejný návrh padl v srpnu 2016, kdy Ministerstvo financí vedl současný premiér Andrej Babiš, a do Celní správy mířil Robert Šlachta.

Celníci dnes prověřují trestné činy související především s daňovou či drogovou kriminalitou jen v prvotní fázi, tedy před obviněním podezřelých. Případy poté předávají policii, která je dotahuje až k soudu. Ministerstvo financí počítalo s tím, že by si dané kauzy ponechali a vyšetřovali je sami, stejně jako policisté.

Babiš před rokem prohrál, když narazil na nezájem koaliční ČSSD a zejména odpor Chovancova Ministerstva vnitra. Kritici argumentovali nesmyslnou dvojkolejností vyšetřování totožných deliktů, a skrytě i obavami, že tak pod vedením Šlachty vyroste paralelní policie, nové Babišovo bezpečnostní mocenské centrum. Docházelo by k překrývání kompetencí s Daňovou kobrou, což by se mohlo projevit i v rozkladné řevnivosti konkurenčních útvarů.

Silný destabilizační potenciál

Letos v dubnu předložila do vlády totožný návrh ministryně financí v demisi Alena Schillerová a znovu narazila na odpor Ministerstva vnitra. „Zásadně odmítáme posilování kompetencí Celní správy v oblasti trestního řízení. Navrhované změny trestního řádu představují výrazný zásah do trestní politiky státu a bezpečnostního systému České republiky. Navrhované změny mají silný destabilizační potenciál vůči činnosti orgánů činných v trestním řízení,“ tvrdilo vnitro ještě pod Metnarovým vedením ve své analýze.

Podle informací serveru Česká justice premiér Babiš apeluje na ministerstva, aby návrh vypořádali bez rozporů. Kývne na to nový ministr Hamáček? Tento případ naznačuje, že se utvořením nové vlády bude koaliční historie v lecčems opakovat. Zřejmě i co se týká konfliktů kolem pozice kontroverzního Roberta Šlachty.

Není zde článek celý?