Stockholmský arbitrážní soud podpořil Gazprom ve sporu s Polskem

Stockholmský arbitrážní soud souhlasil s argumenty Gazpromu a zcela zamítl návrh polské PGNiG na změnu ceny plynu, oznámili v Gazpromu.

„Tribunál potvrdil, že PGNiG má takové právo, ale nesouhlasil se způsobem změny ceny a cenovým vzorcem, které navrhuje polská společnost. Kromě jiného tribunál nesouhlasí ani s argumenty PGNiG, že jediným relevantním faktorem ke stanovení cen v dlouhodobých smlouvách o dodávkách plynu jsou ceny na hubech (uzlech, rozbočovačích),“ zdůraznili v ruské korporaci.

Definitivní rozhodnutí tribunál přijme po dalších konzultacích se stranami.

Před tím Nejvyšší kontrolní úřad Polska (NIK) našel porušení v jednáních ministra hospodářství při uzavírání smluv o plynu s Gazpromem v letech 2009-2010.

Zplnomocněný zástupce polské vlády pro otázky strategické energetické infrastruktury Piotr Naimski prohlásil, že Varšava ztratila kolem 400 milionů dolarů kvůli nevýhodné smlouvě s ruskou korporací.

Podle smlouvy, která platí do roku 2022, má být do Polska dodáváno až deset miliard krychlových metrů ruského plynu ročně.

Kontrakt byl podepsán v roce 1996 a počítá s dodávkami až 10 miliard krychlových metrů plynu ročně do Polska. Dohoda platí do roku 2022.

K arbitrážnímu soudu se polská společnost obrátila v roce 2015. Podle jejího názoru neodpovídá cena plynu tržní úrovni.


Není zde článek celý?