Švédské obce musí snížit sociální dávky, aby zaplatily zvýšené náklady za migranty

Prudký nárůst migrace je pro některé švédské obce velmi problematický. Ty, které dostaly mnoho takzvaných nově přijatých studentů do škol, musí „upřednostňovat“ a „snížit sociální dávky,“ informuje Sverige Radio.    

Pro obce nově příchozí znamenají značné dodatečné náklady, které si nemohou dovolit, protože vládní příspěvky jsou příliš nízké.

Pokud je student žadatelem o azyl, obec obdrží od Migrační rady finanční náhradu za školní docházku.

Při udělení povolení k pobytu dostane obec 133 200 SEK (asi 336 000 Kč) na dobu dvou let. Následně budou příspěvky státu pozastaveny a student bude „integrován“ na náklady obce.

Ale v Östra Göinge v Skåne je jeden z pěti studentů migrant a městský radní Patrik Åberg se domnívá, že obec může být nucena „snížit sociální dávky“, aby mohla financovat jejich integraci.

Ekonom Östergötlandu Oscar Nilsson vysvětluje, že další náklady budou pro obec v nadcházejících letech „velkým problémem“. Podle Nilssona je třeba „upřednostňovat jiné věci, aby se to vyřešilo.“

Obce a krajské rady ve Švédsku sdílejí stejný názor, že státí kompenzace je příliš malá a že dva roky nestačí k „integraci“ přistěhovalců.

Čím více přistěhovalců dostane obec, tím náročnější je její ekonomická situace.

(Ilustrační obrázek Foto: ANSA)

Není zde článek celý?