Teleskop Gaia našel prvního „špinavého“ bílého trpaslíka

Teleskopu Gaia se podařilo najít svého prvního osamoceného bílého trpaslíka, který je znečištěn kovy, informace jsou uvedeny ve článku v Research Notes of the American Astronomical Society. Hvězda byla pojmenována GaiaJ1738-0826.

Historicky prvního bílého trpaslíka, který byl obohacen kovy, objevil už v roce 1917 americký astronom Adriaan van Maanen.

Skupina amerických a kanadských astronautů pod vedením Carla Melise z Centra astrofyziky a kosmických věd zkoumala poslední údaje teleskopu Gaia Evropské kosmické agentury. Nástroj změřil zářivost a barvu 1,7 miliard hvězd a změny těchto parametrů pro 500 milionů objektů. Navíc byly do katalogu zařazeny i údaje o rychlosti paprsků 7 milionů hvězd, což vědcům umožňuje zjistit, po jaké trajektorii vůči centra Mléčné dráhy se pohybují.

Na základě analýzy vztahu koncentrace atomů vápníku a vodíků astronauti spočítali, že GaiaJ1738-0826 by v současném stavu měla spotřebovávat asi 2 600 kilogramů vápníku za sekundu. Z čehož vyplývá, že celkem může hvězda „pojídat“ asi 160 tisíc kilogramů látek každou sekundu.


Není zde článek celý?