Tomáš Zdechovský: Populisté neřeší migraci, oni ji potřebují

Žádná společnost není a nemůže být dokonalá, problémy byly, jsou a budou v každé době. Lidé by však měli dávat pozor na to, kdo je chce skutečně řešit, a kdo je jenom zneužívá ve svůj prospěch, podněcuje vášně a nenávist, ale nenabízí žádné reálné východisko.

V současnosti se zabýváme migrací do Evropy z méně rozvinutých zemí Afriky a Asie. Osobně podporuji nápad, který vzešel z nedávné dohody zemí Evropské unie, na zřizování uprchlických center mimo Evropu. V nich by mohli žádat o azyl lidé, kteří by byli zachráněni ve Středozemním moři, nebo ještě lépe, vůbec by se na nebezpečnou cestu nemuseli vydávat a mohli zkusit požádat o azyl ještě na území Afriky.

Jedná se o model inspirovaný Austrálií, kde se uplatňuje už od roku 2013 a velmi se osvědčil. Jednoduše řečeno, pro žadatele o azyl v Austrálii platí takové pravidlo, že mohou předložit svoji žádost pouze ve třetí zemi. Lodě s lidmi snažícími se ilegálně dostat do Austrálie bývají vráceny zpět do zemí původu. To je jeden z konkrétních návrhů, který může pomoci řešit nelegální migraci a hlavně následné problémy s návraty těch, kteří nemají na azyl nárok, což je podle statistik 90 % příchozích.

Naproti tomu, různí populisté pouze vykřikují „islám v ČR nechceme, uprchlíky nechceme“ a ani nerozlišují mezi slovy ilegální migrant a skutečný uprchlík, což je za mě velmi podstatný rozdíl. Pořádají nejrůznější demonstrace, ale neřeknou, jak se s problémem, který de facto trvá po staletí, vypořádat. Lidé vždy odcházeli tam, kde se žije lépe.

Naši předkové se stěhovali do Ameriky a nyní se obyvatelé rozvojových zemí snaží dostat do bohaté Evropy. My ovšem nemůžeme jen tak přijímat všechny ekonomické migranty, kteří o to mají zájem, a už vůbec ne do programu mezinárodní ochrany, který jim zajistí výuku jazyka, kapesné a další benefity, na což třeba ani nemají nárok lidé z jiných zemí EU, kteří se také rozhodnou v ČR žít a pracovat.

Pouhé zastrašováni veřejnosti, které předvádějí populisté, nikomu nepomůže. Jen je to takový důkaz, že tyto strany vlastně problematiku migrace potřebují, protože bez ní by ztratily smysl své existence.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?