Trump chce postavit proti Íránu „arabské NATO“

Administrativa Donalda Trumpa se snaží potichu vytvořit vojenskou alianci na Blízkém východě, která má vzdorovat rostoucímu vlivu Íránu.

Šest arabských států Perského zálivu, Egypt a Jordánsko se mají stát členy vojensko-politického paktu, kterému v Bílém domě přezdívají „arabské NATO“. Hlavními členy koalice se mají stát Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Předběžný oficiální název je Blízkovýchodní strategická aliance (MESA), ve které sunnitské země Blízkého východu mají vzdorovat šíitskému Íránu. V Bílém domě agentuře Reuters potvrdili, že již několik měsíců probíhají jednání s regionálními partnery o koncepci aliance. S myšlenkou vytvořit „arabské NATO“ přišli saúdští úředníci během Trumpovy loňské návštěvě Rijádu.

„MESA bude sloužit jako obranná zeď proti íránské agresi, terorismu, extremismu a přinese stabilitu na Blízký východ,“ uvedl agentuře mluvčí americké Rady národní bezpečnosti.

Jak upozorňuje Reuters, s podobnými návrhy přicházely i předešlé americké administrativy. Jejich snahy o vytvoření formální aliance se však nesetkaly s úspěchem.

Jedním z možných problémů této aliance je již 13 měsíců trvající konflikt mezi Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty na jedné straně a Katarem, který hostí největší americkou leteckou základnu v regionu, na straně druhé. Rijád a Abú Zabí obviňují Dauhá z podpory terorismu. Katar obvinění odmítá.

Jedním z hlavních cílů aliance má být vytvoření společné regionální protiraketové obrany, o které Washington již bezúspěšně roky jedná se spojenci z Perského zálivu. Spojené státy mají dále přispět výcvikem a dodávkami zbraní.


Není zde článek celý?