Ukrajina může zůstat bez pitné vody

Kievvodokanal varoval obyvatele Ukrajiny o možném omezení nebo úplném zastavení dodávek pitné vody. Uvádí se to ve zprávě pro tisk na webu tohoto podniku.

Komunální služba vysvětluje, že kvůli pozastavení na dobu neurčitou činnosti společnosti DněprAzot, největšího výrobce chlóru pro dezinfekci pitné vody, zásoby chemikálií v komunálních podnicích skončí, a v některých podnicích stačí zásoby chlóru jen na týden nebo na 20 dní.

„Neobnoví-li DněprAzot okamžitě svou činnost, už na začátku příštího týdne může být přívod vody do centralizované vodovodní sítě v některých ukrajinských regionech a městech značně omezen, a v některých městech dokonce i úplně zastaven,“ varují v Kievvodokanalu.

Situace se komplikuje tím, že Ukrajina nemůže operativně nakupovat zkapalněný chlór v Evropě, protože kvůli různým rozchodům železničních kolejí nemohou evropské cisterny jezdit po území Ukrajiny. V cisternách dostávají chlór pro dezinfekci vody Kyjev, Charkov, Kryvoj Roh a řada jiných měst. „Neodkladné obnovení výroby v DněprAzotu nemá alternativu,“ tvrdí komunální služby.


Není zde článek celý?