USA jsou v bojové hotovosti a mohou zaútočit na Írán už příští měsíc

Spojené státy jsou údajně připraveny k útoku na íránskou jadernou infrastrukturu, uvádí ABC. Austrálie podpoří vojenskou misi, pokud k útoku dojde.

ABC cituje vysoce postavené úředníky vlády Malcolma Turnbulla, kteří věří, že Spojené státy jsou v bojové pohotovosti, a že mohou zaútočit na íránské jaderné objekty. Pesimistická prognóza se může splnit už příští měsíc.

Zpráva přichází v době, kdy napětí mezi Washingtonem a Teheránem dosáhlo bodu varu. Írán oficiálně sdělil, že pokud k americkému útoku dojde, začne největší válka, kterou kdy svět viděl, „matka všech válek“. To pobudilo Donalda Trumpa napsat agresivní odpověď, ve které se obrátil na íránského prezidenta přes svůj twitterový účet: „NIKDY, NIKDY NEVYHROŽUJTE SPOJENÝM STÁTŮM, NEBO PONESETE NÁSLEDKY, KTERÉ JEŠTĚ NIKDO NA SVĚTĚ NEZAŽIL.“

Vztahy mezi USA a Íránem se v poslední době stále zhoršují. Hlavně od května tohoto roku, kdy Trump sdělil, že USA vystupují z íránské jaderné smlouvy navzdory tomu, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii několikrát potvrzovala, že Teherán smlouvu neporušil.


Není zde článek celý?