USA ruskému oligarchovi pomůžou zmizet ze sankčního seznamu

Holding En+, který vlastní balík akcií Rusal, požádal o vyřazení ze sankčního seznamu Ministerstva spravedlnosti USA ještě předtím, než Oleg Děripaska sníží svůj vlastnický podíl. Píše o tom RBC s odkazem na materiály lobbistické společnosti Mercury.

Dopis na adresu amerických orgánů odeslal předseda představenstva En+, lord Greg Barker. Právnickou podporu mu kromě Mercury poskytuje investiční banka Rothschild.

Plán Barkera neobsahuje pouze snížení podílu Děripasky a členů jeho rodiny (pozn. nyní disponují 70 % En+), ale i předání balíku důvěrné správě osob nebo společnostem, které vybere Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv USA (OFAC). Sám podnikatel a jeho zástupci opustí představenstvo En+ i Rusalu. Nahradí je „absolutní většina“ nezávislých ředitelů. Proces předání aktiv budou kontrolovat dva zástupci OFAC.

V dopisu Barkera se uvádí, že v případě odmítnutí amerických orgánů hrozí, že dojde k pozastavení dodávek hliníku na světovém trhu, globálním šokům v automobilovém a lodním průmyslu a přeorientováním výrobců na Čínu, se kterou Washington vede obchodní válku.

Plán na vyvedení En+ z pod sankcí se na veřejnost dostal 23. července, kdy o něm promluvil americký ministr financí Steven Mnuchin.


Není zde článek celý?