V DLR obvinili Ukrajinu ze zmaření „chlebového příměří“

Ukrajinští vojáci porušili příměří, jež nabylo platnosti 1. července v 00:00, řekl novinářům zástupce neuznané Doněcké lidové republiky ve Společném středisku pro kontrolu a koordinaci příměří.

Dříve byla zveřejněna zpráva, že během řádného kola minských jednání o Donbasu dosáhly strany 27. června dohody o zastavení palby od 1. července. Na zastupitelství DLR ve středisku v neděli učinili prohlášení, že se příměří zatím dodržuje.

„Poprvé od vyhlášení „chlebového příměří“ bylo v 9:45 (8:45 SEČ — poz. red.) zaregistrováno ostřelování ze strany ukrajinské armády směrem na Novotroijckoje — Dokučajevsk. Bylo vykonáno 30 výstřelů z bojového vozidla pěchoty, BVP-2,“ sdělil donbaský zástupce.

Příměří na Donbasu

Dohoda o dalším příměří na Donbasu v souvislosti se sklizní úrody nabyla platnosti na začátku července. Je to již třetí pokus stran konfliktu o zastavení palby od začátku roku.
Koncem roku 2017 platilo „novoroční příměří“, pak od 5. března „jarní“. Nehledě na snížení počtu ostřelování, palbu se zatím úplně zastavit nepodařilo.

Od 30. března bylo vyhlášeno „velikonoční“ příměří. Ale ani tento pokus nebyl úspěšný.


Není zde článek celý?