V OSN se nedopočítali peněz

Organizace spojených národů má „alarmující finanční situaci“. Uvádí se to v prohlášení zástupce generálního tajemníka OSN Stéphanea Dujarrica.

Podle jeho slov se současný schodek finančních prostředků liší od těch, které byly dříve. „Finanční tok nebyl nikdy tak nízký tak brzy v roce. Obavy vyvolává rostoucí trend. Peníze nám docházejí rychleji a rychleji, a v „červené zóně“ se nacházíme déle a déle,“ uvedl Dujarric.

Důvodem je zejména zpoždění příspěvků a jejich úplné neplacení celou řadou zemí. Ke konci června přispěly členské státy OSN k rozpočtu výší 1,49 miliardy dolarů, zatímco před rokem to bylo 1,7 miliardy. Mezi dlužníky jsou Irák, Moldavsko, Japonsko, Litva a Mexiko (přibližně 810 milionů) a dalších 81 zemí vůbec nezaplatilo.

V této souvislosti zástupce generálního tajemníka vyzval země, aby včas a v plném rozsahu uhradily potřebné částky. Poznamenal, že OSN nemá velkou finanční flexibilitu a spoléhá na členské státy. Dujarric dodal, že organizace také prozkoumá způsoby, jak snížit náklady.


Není zde článek celý?