V Rusku se demonstrovalo proti důchodové reformě. Média mlčela

Federální ruské televizní kanály zamlčely nedělní demonstrace pořádané Libertariánskou stranou proti důchodové reformě. Akce pořádali také komunisté. Těm kanály Первый, ГТРК и a ТВЦ věnovaly po třiceti sekundách. V pořadech „Nedělní čas“ a „Zprávy týdne“ ale vyšly zprávy o šťastném životě pracujících důchodců. Referuje o tom ruské zpravodajství BBC.

Objevil se také komentář Vladimira Putina, ale jeho slova o tom, že se mu reforma nelíbí, byla vystřižena. Prezident ví, že reforma je nejspíš nutná, ale nechce být s něčím tak kontroverzním kvůli udržení své popularity spojován.

Zákon po několika desetiletích zvyšuje hranici důchodového věku, u mužů o pět a u žen o osm let. Proti návrhu se jednotně staví opozice a nejvíc je slyšet komunisty. Prezident Putin nedávno prohlásil, že se zákonem nesouhlasí, ale také upozornil, že ruskému penzijnímu systému v dohledné době hrozí krach.

O akci, kterou uspořádala Libertariánská strana v Moskvě na Sacharovově třídě 29. července, federální kanály nereferovaly v žádné z tiskových zpráv.

Setkání se účastnilo podle různých odhadů od 2,5 do 6,2 tisíc lidí. Mluvilo se tam nejen o zvýšení věku odchodu do důchodu, ale také o nárůstu daní, válce v Sýrii a nízkých platech. Řečníci požadovali odstoupení vlády, rozpuštění státní Dumy a obžalobu prezidenta Ruska a jeho odchod. Zazněl i slogan „Putin – Rusofob“.

Opoziční vůdce Alexej Navalnyj se také účastnil akce, ale na podiu nevystoupil. Stál v davu demonstrantů spolu s manželkou Julií. Po skončení shromáždění policie zadržela pořadatele: předsedu Libertariánské strany Sergeje Bojka, koordinátora moskevského výboru Olega Stěpanova a vedoucího shromáždění Michaila Šiškova. Policie tvrdila, že porušují pravidla akce a že slogan „Putin je zloděj“ neodpovídá deklarovanému tématu akce.

Komunistická strana Ruské federace demonstrovala proti důchodové reformě na Sacharovově třídě den předtím 28. července. Televize převzaly údaje policie, že se zúčastnilo 6 500 osob, organizátoři akce hlásili více než 100 tisíc účastníků. Projevy televize nevysílaly.

Zákon zatím prošel prvním čtením v Dumě, ale ohledně jeho znění je rozdělená i putinovská strana Jednotné Rusko.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?