V Sýrii bez účasti UNESCO zahájili renovaci soch z Palmýry

Odborníci z laboratoře Národního musea v Damašku zahájili renovaci soch ze staré Palmýry, jež byly zachráněny před IS (zakázaná v RF), pomáhají jim v tom ruští odborníci a nikoli experti, které slíbila UNESCO, informuje zpravodaj Sputniku.

Západní státy a mezinárodní organizace, včetně UNESCO, mluvily o pomoci v obnově Palmýry, dosud se toho však neúčastní. Pracují tu syrští odborníci. Podle ředitelství Národního musea v Damašku nejsou v Palmýře žádní zástupci UNESCO.

Peníze na renovaci zachráněných soch vyčlenila syrská vláda. Po restauraci budou vystaveny. Samotné muzeum, které bylo za války zavřené, má být otevřeno za dva měsíce.

Palmýra je objekt světového dědictví UNESCO. Když byla osvobozena od teroristů, slíbila tato organizace, že obnoví staré město. Uplynul více než rok, město bylo odminováno, jeho památky střeží syrští vojáci. Ale žádní architekti, historici a restaurátoři z UNESCO a 30 států, jež slíbily pomoc, tu dosud nejsou.

Teroristé vážně poškodili kulturní a historické dědictví Blízkého východu v Sýrii. Trosky Palmýry, jednoho z nejbohatších měst staré civilizace, ovládali od května 2015. Palmýra byla osvobozena v březnu 2016, po půl roce ji však znovu dobyli teroristé a stihli způsobit další zkázu, než byla brzy osvobozena znovu. Syrská vláda dnes s pomocí Ruska renovuje zničené historické památky.


Není zde článek celý?