Vědci zjistili, že člověk dokáže určovat sílu podle hlasu

Lidé stejně jako zvířata mohou přesně určit fyzickou sílu jiných lidí podle jejich řeči nebo křiku. K těmto závěrům došli britští a evropští vědci.

Výsledky studie prováděné psychology z univerzity v Sussexu, z Wroclawské univerzity a také otolaryngology z technologické univerzity v Drážďanech byly zveřejněny na portálu iScience.

Vědci navrhli, aby účastníci experimentu poslouchali nahrávky hlasu a křiků jiných lidí, poté měli zhodnotit jejich fyzické parametry. Podle získaných dat muži 88 % případu podle křiku dokázali určit, že druhý muž je mnohem silnější než oni, při analýze nahrávek řeči číslo dosáhlo 72 %. Zároveň ženy, které jsou ve skutečnosti mnohem slabší než posluchač, muži určovali s přesností 70 % podle křiku a 69 % podle hlasu.

Mezi ženami byla přesnost zjištění silnějšího muže 77 % podle nahrávek křiku a 66 % z poslechu řeči. Když však muž z nahrávky byl skutečně mnohem slabší než žena, dokázalo to určit méně než 30 % účastnic experimentu. Zároveň vědci zjistili, že ženy lépe identifikují silnější ženy podle řeči (79 %) než podle křiku (pouze 43 %).

Odborníci dospěli k závěru, že ženy častěji podceňují své schopnosti, ale muži naopak zveličují. Ale při porovnávání získaných údajů se ukazuje, že obecně je člověk schopen v 94 % případech podle řeči osoby určit, že je mnohem silnější než on. V 99 % případech to dokáže podle křiku.


Není zde článek celý?