Velká Británie předala svou starou leteckou loď Brazílii

Brazílie obdržela leteckou loď L 12 Ocean, která byla stažena z královského námořnictva Velké Británie. Na námořní základně Devonport byla loď oficiálně předána Brazílii. Nyní se bude jmenovat A 140 Atlântico.

Jak uvádí Navaltoday, Brazílie koupila britskou leteckou loď, která sloužila dvacet let v námořnictvu Spojeného království. Během této doby proplula více než 450 tisíc námořních mil. Brazilci zaplatili Britům za loď kolem 84 milionů liber. Dohoda o prodeji byla v únoru letošního roku podepsána zástupci obou zemí.

Nosič vrtulníků Ocean Launcher byl uveden do provozu v roce 1998. Od roku 2014 to byla jediná loď, která mohla převážet letectvo, a poté se dokonce stala i vlajkovou lodí. K dnešnímu dni zůstala Británie bez letadlové lodi, protože nová — R 08 královna Alžběta se připojí k loďstvu nejdříve v letech 2020 — 2022.

Na palubě letecké lodi bude nyní až sedm brazilských vrtulníků. Loď je vybavena radarovým systémem, má čtyři 30mm dálkově ovládaná děla a čtyři vyloďovací čluny. Strojní zbraně a systém ochrany před torpédy budou demontovány dříve, než se loď dostane do Brazílie. Loď bude použita k přepravě námořnictva, provádění operací, ochraně námořních komunikací.


Není zde článek celý?