Velká osobnost Dagmar Burešová. Po ní přichází Malá a padáme na dno

Dagmar Burešová, první polistopadová ministryně spravedlnosti, byla opravdu obdivuhodná žena. Nejen profesními kvalitami, ale hlavně morálními, statečnými postoji, ukázala, jaké to je, když v čele nějakého rezortu stojí respektuhodná osobnost. A teď přichází Taťána Malá jako symbol toho, na jaké dno Česká republika po téměř třiceti letech od Sametové revoluce padá.

Burešová byla dlouhá léta kvůli své práci sledovaná a vyslýchaná Státní bezpečností. Zastupovala desítky lidí, které šikanoval tehdejší totalitní režim. Sedm let neměla pas, její dcera nemohla chodit na gymnázium. Asi nejslavnějším případem Dagmar Burešové bylo zastupování matky Jana Palacha. Jednalo se o proces s Vilémem Novým, komunistickým poslancem, který o Palachově oběti veřejně lhal.

A čeho jsme se dočkali po Burešové? Na její místo nastupuje Taťána Malá.

Zatímco Burešovou StB vyslýchala a ničila jí život, Malá pracuje pro hnutí vedené a vlastněné bývalým agentem StB.

Burešová se řídila heslem, že „zbabělost by měla být trestná“. Malá navrhuje, že by se trestní stíhání Andreje Babiše mělo odložit o čtyři roky, protože přesně to by se mu velice hodilo.

Burešová bojovala se lží, chtěla dosáhnout spravedlnosti například u Nového lží o Palachovi. Malá nedokáže přiznat ani fakt, že opsala vlatní diplomovou práci – a přitom jí za to nic nehrozí, protože v hnutí ANO není žádným problémem, naopak se v poslední době zdá, že je to vhodná kvalifikaci pro daný post.

Burešová podporovala velký lustrační zákon a chtěla, aby byla zveřejněna jména říslušníků Státní bezpečnosti a funkcionářů KSČ, kteří přímo řídili Státní bezpečnost. Jak je to s StB dnes, to už víme.

Burešová také prosazovala, aby byly pozůstalým vydány dopisy komunisty zavražděné Milady Horákové. V den výročí této justiční vraždy prezident republiky Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiše s účastí Taťány Malé a s podporou komunistické strany.

Dagmar Burešová si zaslouží naši vzpomínku a úctu. A je velmi smutné, že podobných osobností se v následujících vládách zjevně nedočkáme.

Není zde článek celý?