Vojenský analytik: USA se snaží nelegálně vytlačit ruské zbraně z Indie

Indie a země jihovýchodní Asie nepodlehnou americkému tlaku a neotočí se zády k ruským zbraním. V rozhovoru pro agenturu Sputnik to uvedl vojenský analytik a expert přes mezinárodní vztahy Rakesh Krishnan Simha.

Washington se snaží vytlačit Rusko ze zbrojního trhu Indie a jihovýchodní Asie uvedl Simha s odkazem na sankční zákon známý pod zkratkou CAATSA.

„Američané se snaží vytvořit monopolní postavení pomocí nelegálního zákona a odstranit ruské zbrojovky z trhu se zbraněmi,“ uvedl vojenský analytik. „Z toho nikdo nebude mít prospěch, neboť v tomto případě Spojené státy budou diktovat podmínky a ceny svých zbraní,“ dodal.

Podle Světové obchodní organizace (WTO) žádný stát nemůže přijímat zákony, které omezují světový volný obchod.

„Spojené státy jsou největším vývozcem zbraní a před Ruskem, které je na druhém místě, má obrovský náskok,“ uvedl analytik. „Proto se nejedná tolik o konkurenci, jako o snahu rozšířit sankce, které nedokázaly položit ruské hospodářství,“ vysvětluje.

Podle něj však tato politika může vést ke zhoršení vztahů s Indií. Portál Defense News 18. července uvedl, že část amerických kongresmanů a ministr obrany Jim Mattis se snaží upravit CAATSA. Podle nich zákon v této podobě ohrožuje americký alianční systém a přístup ke zbrojnímu trhu v indicko-tichooceánském regionu.

24. července kongresní výbor navrhl výjimku, která umožní Indii nakoupit ruské systémy S-400 a vyhnout se tak sankcím. Dohoda mezi Indií a Ruskem o nákupu systémů S-400 byla uzavřena v roce 2016.

Nicméně návrh stále povzbuzuje spojence a partnery, aby snížili inventář ruského vojenského vybavení a vyspělých konvenčních zbraní.

Podle Simha ruská konkurenční výhoda spočívá v kombinaci vysoké kvality a nízké ceny. Například letoun čtvrté generace Su-35 stojí kolem 65 milionů dolarů, zatímco cena za francouzský víceúčelový letoun Dassault Rafale se pohybuje kolem 244 milionů dolarů.


Není zde článek celý?