Volební model: Babiš drží pozici, ODS posílila, komunisté taky. Žádná velká sláva

Poslední volební model STEM za červen 2018 ukazuje, že voliči ANO jsou imunní vůči všemu, co se děje. Nebo je jim to jedno.
Průzkum odráží odpovědi lidí, ze kterého vychází volební model (názory lidí, kteří by podle svého tvrzení šli k volbám) ve dnech 13. až 27. června 2018.

Nutno předznamenat: Statistická chyba činí kolem ± 2 procentní body u menších stran, u větších stran kolem ± 3 procentní body. Je dobré si tuto větu přečíst dvakrát, abychom to se závěry – zvláště u malých stran – osudově nepřeháněli.

Nicméně podle těchto čísel kdybychom se dívali na vývoj od voleb, ANO je na tom o dvě procenta lépe, ODS skoro o čtyři, Piráti ztratili dvě desetiny procenta, komunisté necelé procento získali, okamurovci dvě ztratili, ČSSD získala půl procenta a lidovci taky, TOP 09 půl procenta ztratila (tam jde ovšem o přežití, protože jsou pod pětiprocentní hranicí pro vstup do Sněmovny), STAN spadl z 5,2 na 2,7 procenta.

STEM

Protože tázání běželo od poloviny června, voliči už mohli vzít v úvahu vznikání nové Babišovy vlády, ale ještě nemůže úplně odrážet poslední zábavný vývoj kolem ministryně Malé. Je otázka, jestli se prosazování této nedůvěryhodné a nekvalifikované osoby nějak projeví, protože když lidem nevadí trestně stíhaný premiér, který je bývalým agentem StB, proč by jim mělo vadit ještě něco jiného. Zřejmě už jim to přijde normální.

ODS Petra Fialy pravděpodobně působí jako klidná a pomalu rostoucí síla a voliče neodradila ani obskurní postava Václava Klause mladšího, který si buď spletl stranu, nebo právě naopak a pokouší se ji svými vystoupeními co nejvíc kompromitovat. U sociálních demokratů jde zřejmě o podporu skalních členů, kteří snad ještě doufají, že jejich stranu spojenectví s Babišem nevyřídí. I tady ještě nemusel zapracovat vývoj kolem kandidáta na ministra zahraničí Pocheho.

Obecně můžeme uvažovat o tom, nakolik voliči vnímají, co se děje a nebo jen dávají průchod svým dojmům a pocitům. Babiš sám sebe stylizuje jako přítel lidu, kterému dává za pravdu i Evropa. za pomoci svých médií může filtrovat informace a dalším médiím lidé vždycky nevěří, což je jedním z úspěchů propagandistického tažení. Pokud Babišova vláda získá důvěru, záleží pak na tom, jak si povede. Lidé budou ale její působení posuzovat nejspíš dost podle stavu ekonomiky a té se vede díky zatím příznivé situaci ve světě dobře. Jak s tím zahýbou jurodivé výmysly amerického prezidenta Trumpa se ještě uvidí. Tam bude zase Babiš poněkud v nevýhodě, protože mu lidé v případě potíží přičtou k tíži i to, za co výjimečně nemůže. Tuhle smůlu měli ovšem Topolánek s Kalouskem taky a dodnes se na ně vytahují grafy deficitu státního rozpočtu a přehlédne se, že jeho nárůst od roku 2008 byl dán světovou ekonomickou krizí.

Jisté zatím je, že nikdo nemá moc důvod se hrnout do předčasných voleb.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?