Zápaďáci se myjí ve dřezu a Rusky se sprchují dvakrát denně, píší ve Sputniku

Že mají Rusové smysl pro humor, to jsme tak nějak tušili vždycky. Přece jen v nich něco evropského je a pokud někdo nečelí ruské realitě ruskou ruletou, nic jiného mu asi ani nezbývá. Že to ale vystupňují k dokonalosti i v rámci své propagandy, je novinka.
Na sociálních sítích nyní vzbudil úžas příspěvek o západní a ruské hygieně. Sputnik asi čte málokdo, možná velitel Vyvadil a pak se tam ještě může Jiří Ovčáček ujišťovat, že se o něm zmiňují i zahraniční média a to nejen spiritistická.

Teď (29. 7.) nám Sputnik sdělil, že kromě homosexualismu a liberalismu a dalšího zla jsme špindírové: „Ingrid z Francie byla v Rusku v rámci studentského výměnného programu. V Rusku bydlela a studovala asi rok a některé ze zvyků Rusů Francouzku velmi překvapily. V první řadě jde o hygienu.“

To bychom tak nějak čekali. Ale Ingrdi naše stereotypy nabourala:
„To, jak Rusové dbají o svoji osobní hygienu, se mi zpočátku zdálo nereálné. Ale postupem času jsem si zvykla a teď tomu také věnuji více pozornosti… Také uvedla, že se jí zpočátku zdálo divoké a divné to, že se ruské dívky sprchují dvakrát denně.“

A další zjištění odvážné cestovatelky: „Rusové si třeba myjí ruce pod tekoucí vodou, kdežto většina Evropanů je donucená si napustit umyvadlo a mýt se takovým způsobem. Ingrid se domnívá, že Rusky jsou mnohem čistotnější než Francouzky a není to spojeno jen s tím, že si Evropané zvykli šetřit vodu, ale mohou za to i národní tradice Ruska.“

To už jsme trochu zmateni. Aby něco bylo „národní tradicí“, musí to nějakou dobu trvat. Víme sice, že kníže Vladimír pokřtil Rus tím, že nahnal lidi do řeky Dněpr a že se Boris Jelcin (jak píše ve svých pamětech) při křtu málem utopil, protože ho pop křtil ponořením, jak je pravoslavným zvykem a protože byl opilý, už ho nevytáhl. Ale jak to bylo se sprchováním v ruské historii, o tom máme jen matné představy.

O to však nejde. Větší záhadou je, proč nám ruský propagandistický web servíruje něco takového. V „debatě“ pod článkem řada lidí souhlasí s tím, že se Zápaďáci moc nemyjí a Francouzky kvůli tomu používají tolik voňavek, ale to je zvláštní samovýběr jedinců.

Dělají si z nás šéfové hybridní propagandistické války legraci, protože už je jejich práce trochu nudí? Sbírají takhle z reakcí čtenářů exempláře, na které se budou nějak v budoucnu zaměřovat? Testují, jak daleko zblbnutí lidí došlo a zda je možné ještě přitvrdit? Chtějí svým odpůrcům sebrat čas? Lákají lidi na web Sputniku, aby si tam přečetli ještě něco jiného? Zamoří nám pak počítače svými cookies? Je to mechanicky převzatý článek, kterým předtím někdo krmil ruské čtenáře, aby posílil jejich vlastenectví a dal jim pocit převahy?

Je to mystérium.

No nic. A na Měsíci už jste byli, občané Ruské federace? A sprchovali jste se tam?

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?