Zeman sliboval obří čínské investice. Teď zřejmě možná patrně někdy něco přijde

Prezident Zeman rád hovoří o tom, že jeho náklonnost k Číně bude znamenat neskutečné investice, které asijská země hodlá u nás podniknout. Zatím se zdálo, že jde o klasické hradní lži a tak Zemanův kancléř vypustil „radostou“ informaci. Firma CITIC prý zvažuje v České republice stavět strojírenskou továrnu. Vše je v rovině plánů a rozmýšlení, ale my už se můžeme radovat.

Celé směřování naší země do náručí Číny má zatím pouze jeden pozitivní výsledek, o němž se ovšem také dá s velkým úspěchem pochybovat. Společnost CEFC dokázala stabilizovat a zlepšit fotbalovou Slavii. To je ovšem jediné, co udělala a dodnes není jasné, jestli na prodej tradičního klubu nebudou jeho fanoušci nakonec vzpomínat se vztekem.

Zatímco se totiž CEFC snažila nakoupit v České republice, co se dalo, včetně nemovitostí, její stabilita a pozice v domovské zemi slábla. Až nakonec ředitel společnosti a poradce prezidenta Zemana Jie Ťien-ming skončil nedohledatelný v Číně, kde se nepodařilo ho najít ani delegaci, kterou Hrad do Asie poslal.

Najednou se také CEFC stala jaksi znárodněnou a její akvizice již obhospodařuje firma CITIC, která je ovládána státem. A právě ta, podle hradního kancléře Mynáře, chystá, nebo spíš zvažuje, stavbu strojírenské továrny.

Zkrátka se občanům jeden ze Zemanových nejbližších snaží vnutit myšlenku, že Číňané se skutečně aktivně podílejí na miliardových investicích, které hlava státu slibuje již několik let. Zatím jsme však stále ve fázi slibů, zvažování a následného zhroucení velkých plánů. V listopadu se prezident chystá do Číny, tak uvidíme, jakou další investiční pohádku přiveze.

Není zde článek celý?