Zrušte trafiky, volte profíky, hlásalo Babišovo ANO. Skutek utek

Hnutí ANO, přesněji řečeno podnik vlastněný panem Babišem vystupujícím jako politická strana, šel před čtyřmi lety do voleb s heslem „Zrušte trafiky, volte profíky“. To už dnes může být jen námětem nějaké politické satiry, pokud by se tomu ještě někdo vůbec smál.

Pražský radní Karel Grabein Procházka z ANO poskytl rozhovor pro web Neovlivni.cz. Dostal otázku: „Hnutí ANO vstupovalo do politiky s tím, že vymýtí praxi politických trafik. Myslíte si, že se to tady v Praze povedlo?“

Na to odpověděl: „Já si myslím, že se to úplně nepovedlo. Jsme ale v nějakém procesu. Když jsem před dvěma lety nastupoval do této pozice, nechali jsme si zpracovat studii, která nám měla udělat jakýsi vnější pohled na to, jakým způsobem jsou dnes řízeny a kontrolovány městské společnosti. Studie přinesla řadu kritických pohledů, jeden z těch pohledů byl na odměňování v rámci těch městských firem. Ukázalo se, že Praha vlastně příliš nesleduje, jakým způsobem probíhají odměny v dcerách, ve vnučkách, že se to neděje systémově a v tomto směru by měla být zjednána určitá náprava… Snažili jsme se do některých společností dosadit lidi, kteří by byli schopni vykonávat dohled za akcionáře. Aby se změnila profesní struktura. Nezdařilo se to úplně, protože to je vždy otázka projednávání. Navrhovali jsme materiál, který šel do rady a popisoval proces, jak si představujeme, že by měly být ty dozorčí a statutární orgány obsazovány.Původně měl materiál čtyři stránky, bohužel v rámci politických jednání se z toho nakonec stal materiál na jednu stránku o 5 bodech. A nebylo možné postupovat zcela striktně podle toho, co jsme chtěli.“

„Jsme v procesu.“ Tak určitě. Jak se něco má dělat „systémově“, v praxi to znamená, že se nestane nic. Všechno „systémové“ dlouho trvá, ideálně věčně.

Jak Neovlivni.cz upozorňuje, do společnosti Operátor ICT, což je firma pro agendu Smart City a věnuje se hlavně IT problematice, byl nominován člověk z hnutí ANO. Je to Stanislav Nekolný, který přiznal, že jeho znalosti IT jsou jenom základní.

A tak dále, to je část za celek.

Odhlédnuto od ANO, je ten postup u každé politické instituce v podstatě stejný. Dostane se k moci na základě nějakých slibů občanům. Politická strana je útvar, který zastupuje zájmy určité části občanů. Především jde o zájmy ekonomické. Protože nejen chlebem živ je člověk, může strana zastupovat i něco, čemu se říkalo „ideová nadstavba“. Není tedy třeba, aby vám strana pomohla (nebo aspoň slíbila) dostat o pětistovku navíc, ale třeba hlásá stejné názory. Islám a kmotry a kavárnu v ČR nechceme. Nebo má nějaký názor na to, koho je potřeba odstavit, ponížit atd. Pak se přidají svým hlasem i voliči, kteří si nijak nepomohou, ale mají z toho dobrý pocit, což je taky to jediné, co jim nakonec zůstane.

Jakmile se organizace dostane k moci, musí odměnit své věrné stoupence. K tomu slouží politické funkce a korýtka v různých dozorčích radách a podobně. Je jich potřeba hodně. Protože kvalifikovaných lidí není ve vlastních řadách zas tolik, je třeba jako kritérium zvolit loajalitu vůči vedení, v případě ANO je vedením Andrej Babiš. Systému přidělovánní trafik se tedy nelze vyhnout, pokud má tedy být zachován základní systém, totiž že dojnou krávu je nutno vysát, dokud to jde. V případě stran, kterým hrozí zánik, pak platí heslo „urvi, co můžeš a po nás potopa“, což je případ KSČM a ČSSD.

ANO, je to jako vždycky. Sliby se slibují, blázni se radují. A nejen blázni. Taky trafikanti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?