Afghánský prezident informoval o zastavení střelby v konfliktu s Tálibánem

Afghánský prezident Ašraf Ghaní informoval o zastavení střelby v konfliktu s radikálním hnutím Tálibán* na tři měsíce u příležitosti blížícího se Svátku obětování, uvádí místní televizní kanál 1TV.

„Jelikož se blížíme ke svátku Id al-Adha (Svátku obětování — red.)…, oznamujeme zastavení střelby, které bude platit zítra v pondělí,… a bude trvat do narozenin proroka Mohameda (20. listopadu — red.) za podmínky, že Tálibán* odpoví stejným způsobem,“ napsal Ghaní na Twitter.

„Vyzýváme vedení Tálibánu*, aby přivítalo přání Afghánců, týkající se dlouhodobého a skutečné míru, a my je naléhavě vyzýváme, aby se připravili k mírovému jednání založenému na islámských hodnotách a zásadách,“ uvádí se v prezidentově zprávě.

Před tím Ghaní informoval o dočasném jednostranném příměří s Tálibánem* u příležitosti ukončení pro muslimy posvátného měsíce Ramadan a Svátku přerušení půstu v období od 11. do 19. června. Hnutí Tálibán* následně po vládě také informovalo o zastavení střelby na tři dny. Po skončení příměří afghánské ozbrojené síly obnovily operace proti Tálibánu*.

Situace v Afghánistánu zůstává napjatá. Tálibán*, který dříve ovládl značné území v zemědělských oblastech, pravidelně pořádá útoky ve velkých městech, jejichž oběťmi jsou často civilní obyvatelé. Na území státu také zesílil vliv teroristické skupiny IS*.


*Teroristická organizace zakázaná v Rusku.


Není zde článek celý?