Babišova vláda bude mít etický kodex. Kolik bodů bude porušovat trestně stíhaný premiér?

Vláda premiéra Andreje Babiše se ráda chlubí tím, jak bojuje proti korupci. Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí, kterou vede sám trestně stíhaný Babiš, sestavila mj. koncepci své činnosti na další roky. Kromě mnoha ambiciózních cílů ale slibuje jednu věc: Etický kodex.

„Po vzoru vyspělých demokracií (např. Velká Británie, Francie, Kanada, Austrálie) vláda přijme etický kodex členů vlády, který by měl následně iniciovat vznik etického kodexu členů poslanecké sněmovny a senátu,“ píše se v koncepci.

S tím se pojí hned několik otázek. Jak s etickým kodexem souvisí fakt, že premiér a zároveň šéf protikorupční rady je trestně stíhán pro dotační podvod?

Na to je odpověď jednoduchá: Etické kodexy vyspělých zemí velmi pravděpodobně nic podobného nezakazují. Je to proto, že členové jejich vlád by odstupovali z mnohem banálnějších důvodů, než je neoprávněná padesátimilionová dotace na soukromé luxusní sídlo.

Další otázkou je, zda bude etický kodex zakazovat střet zájmů. Vláda se totiž zavazuje například bojovat s korupcí ve zdravotnictví – v segmentu, v němž Andrej Babiš prostřednictvím fondu Hartenberg čile podniká. Už se tedy opravdu těšíme, jak se s tímhle prolémem eticky vyrovná.

Dále je nutné se ptát, jak s etikou souvisí fakt, že premiér vlastní a otevřeně ovlivňuje dva klíčové deníky Mf DNES a Lidové noviny, které dokonce běžně používá k politickému boji proti svým konkurentům. Není na tom také tak trochu něco neetického?

A kdybychom náhodou chtěli být opravdu precizní, mohli bychom se zajímat o to, zda by etický kodex neměl po členech vlády vyžadovat čisté lustrační osvědčení. To by totiž lidé, kteří spolupracovali se Státní bezpečností a pracovali před rokem 1989 v zahraničním obchodě, mohli získat jen velmi těžko.

Je ovšem velmi pravděpodobné, že vládní etický kodex postihne podobný osud jako ten, který svého času mělo samotné hnutí ANO. Byly totiž doby, kdy nebylo možné za toto uskupení kandidovat, pokud byl někdo trestně stíhán. Tato klauzule ale záhadně zmizela.

Jak se tedy zdá, vyspělým demokraciím se opět nepřiblížíme.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?