Babišovi se odškodnění klientů H-Systemu státem nehodí. Nebyl by za hrdinu

Když předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal pronesl, že by se stát měl podílet na odškodnění lidí, podvedených H-Systemem, svitla pro bývalé klienty zkrachovalé společnosti naděje. Euforii však nyní brzdí Andrej Babiš, podle něhož to není správná cesta. Není divu, premiér má totiž s klienty H-Systemu jiný plán a vstup další osoby, která by našla východisko z problematické situace, se mu silně nehodí.

H-System je kauza, která spadla do klína Andreje Babiše snad přímo z nebes. Nebo alespoň z místa, kde se rozhodlo, že se z ničeho nic Nejvyšší soud rozhodne pro rozsudek, který některé rodiny, žijící v Horoměřicích, připraví o střechu nad hlavou. Zatím se nikdo nezabýval tím, proč se tato nečekaná situace přihodila, ale je podezřelé, že se objevila pár měsíců před komunálními volbami.

Pozornost většiny národa se tak upřela k 60 rodinám, které ve všech novinách a televizích vyprávěly svůj životní příběh, v němž se objevila společnost H-System, s jejíž pomocí si měli postavit vysněné bydlení. Vše ovšem dopadlo úplně jinak a část Horoměřic je tak obývána lidmi, kteří si za své domovy zaplatili hned dvakrát.

Téma, které rezonovalo celou zemí, samozřejmě nemohlo uniknout marketérům Andreje Babiše, pokud o něm tedy nevěděli už dopředu, a zrodil se plán, jak udělat z premiéra zachránce.

Hned druhý den po rozhodnutí Nejvyššího soudu se Babiš setkal s oběma stranami sporu a do jednání vstoupil jako mediátor. Najednou se ledy hnuly, správce konkurzní podstaty, kterého klienti H-Systemu z duše nenávidí, dokonce začal vyprávět o tom, že nepočítá s tím, že by nebohé rodiny musely opouštět své domovy.

Mimo jiné ovšem Babiš také pronesl velmi důležitou větu o tom, že se již domlouval s kamarádem, že by založili sbírku, z níž by se nějak mohly finanční spory urovnat. Těžko si lze představit, že by se v současné době našla firma, která by odmítla pomoci panu premiérovi a dobré věci naráz. To, že mu tím zasponzorují kampaň před komunálními volbami, mnozí ani nevnímají.

Najednou se však do celé dobře rozjeté akce „záchrana H-Systemáků“ začne vkládat někdo další a přichází se svými nápady na řešení problému. To jednak není třeba, když má Andrej plán a hlavně, není to vůbec chtěné a vítané.

Není proto divu, že se Šámalův nápad nesetkal u Babiše s úspěchem a premiér narychlo vymýšlí argumenty, proč by bylo špatně, aby stát někoho odškodňoval. Když dělá Babiš dobro, nikdo se mu do toho nesmí plést. Není to totiž v zájmu firmy. Tedy státu.

Není zde článek celý?