Británie ukončuje pomoc syrské opozici

Britská vláda považuje pokračování podpory syrské opozice za příliš riskantní a má v plánu zachovat pouze humanitární pomoc. Informoval o tom list The Guardian. Mezitím syrská vláda pokračuje v přípravách k útoku proti ozbrojencům v Idlibu.

Britská vláda hodlá v září ukončit financování Svobodné syrské policie. Důvodem mají být obtíže s doručením pomoci opozičním silám. Jak píšou britská média, toto rozhodnutí může znamenat, že se v Londýně smířili s tím, že syrská opozice bude poražena.

V období 2017 až 2018 Británie vynaložila 152 milionů liber (přes čtyři miliardy korun) na pomoc syrské opozici. Z toho třetina směřovala do Idlibu. Minulý týden tajemník britského ministra zahraničí pro Blízký východ a severní Afriku Alistair Burt oznámil, že vláda hodlá vynaložit dalších 10 milionů liber (287 milionů korun) na humanitární pomoc pro civilisty, kteří uprchli do Idlibu před postupující syrskou armádou. V Idlibu se teď nachází kolem 600 000 lidí.

Deník The Guardian uvádí, že toto rozhodnutí může být spojeno s vyšetřováním televize BBC, která v pořadu „Džihádisté, které jste si zaplatili“ tvrdí, že policejní sbor v Idlibu podléhá schvalování organizací Fronta an-Nusrá* a policisté musí platit dalším extremistickým skupinám. Stejně tak i další policisté v provinciích Aleppo a Dar’á, které financovala britská strana, byli pod vlivem extrémistických skupin.

Úřady však tuto verzi popřely. Jak uvádí britský Úřad pro mezinárodní rozvoj, informace, které zveřejnila BBC, nejsou pravdivé.

Minulý pátek americké ministerstvo zahraničí rovněž oznámilo, že zastavuje financování ve výši 230 milionů dolarů (přes 5 miliard korun) programu stabilizace syrského území, které bylo osvobozeno od Islámského státu*. Ve Washingtonu uvedli, že 300 milionů dolarů (6,7 milionu dolarů) pro tyto účely již přislíbily Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a další američtí spojenci.


*Teroristická organizace zakázaná v Rusku.


Není zde článek celý?