Británii hrozí ztráta miliard

Odchod Británie z EU bez dohody o další spolupráci stran poškodí rozpočet země ve výši 80 miliard liber. Uvedl to britský ministr financí Philip Hammond. Výňatky z dopisu, který je adresován parlamentu země, uvádí The Guardian.

Dopis, který získala redakce The Guardian k dispozici, je adresován předsedkyni Výboru financí Britského parlamentu Nicky Morganové. Hammond ji informuje, že pokud se Spojené království nedohodne s EU na podmínkách odchodu, bude čelit vážnému hospodářskému poklesu. Na likvidaci jeho důsledků bude muset zaplatit dalších 80 miliard liber.

Podle ministra pocítí největší ránu chemický průmysl, výrobci potravin, oblečení, automobilů a maloobchodníci. Jedná se o hlavní exportéry Spojeného království a nyní mohou být na jejich výrobky zavedeny cla.

Prohlášení Hammonda přišla jen několik hodin poté, co se ministr pro otázky brexitu Dominic Raab snažil uklidnit Brity a ujistil je, že se nemusí obávat příliš vážných důsledků, jako je například nedostatek potravin, nebo dokonce hladovění. Úředník si je jistý tím, že všech dohod bude úspěšně dosaženo. Řekl také, že i když se tak nestane, Brusel neopustí Londýn a poskytne mu potřebnou pomoc.


Není zde článek celý?