Byl pojmenován nejškodlivější produkt

Ředitelka Institutu prevence epidemiologie onkologických onemocnění z Freiburské univerzity a profesorka z Harvardu Karin Michelsová nazvala kokosový olej čistým jedem, uvádí to portál Business Insider.

Když Michelsová argumentovala svou pozici, zdůraznila, že kokosový olej je z více než 80 % tvořen nasycenými mastnými kyselinami, což je dvakrát více než jejich obsah ve vepřovém tuku a o 60 % více než v hovězím tuku, píše Business Insider. Podle vědkyně zvyšují obsah špatného cholesterolu, jehož nadbytek zvyšuje riziko vývoje kardiovaskulárních onemocnění.

Pozici profesorky sdílejí i další odborníci. Minulý rok zástupci společnosti Americké kardiologické asociace (AHA) ve své zprávě doporučili, aby lidé přestali používat kokosový olej ve stravě. Přitom tři čtvrtiny Američanů považují tuto ingredienci za blahodárnou, což je v rozporu s názorem odborníků na výživu, z nichž pouze třetina souhlasí s veřejným míněním.

Popularitu produktu si autoři publikace vysvětlují marketingovou aktivitou výrobců. V roce 2015 činil objem prodeje kokosového oleje v USA 229 milionů dolarů a v Británii se prodej za poslední čtyři roky zvýšil 16krát.

Zároveň lékaři, vědci a odborníci na výživu nemohou přijít ke shodě ohledně vlivu nasycených tuků na lidské zdraví. Pravidelně se totiž objevují studie, které poukazují na jejich prospěšné vlastnosti.


Není zde článek celý?