Celníci v Praze kontrolovali EET u 1100 podnikatelů. Každý třetí dostal pokutu

„Evidence tržeb se nepřipravuje kvůli živnostníkům, ale kvůli Vietnamcům, kteří jak známo neplatí daně,“ prohlásil v březnu 2015 Andrej Babiš. Ten Andrej Babiš, jehož holding získává na dotacích víc peněz, než zaplatí na daních. Následně se za svá slova o Vietnamcích musel omluvit a šel se nechat ostříhat na tržnici Sapa, kde se rozesmátý snažil obchodníkům vysvětlovat výhody jeho EET.  A teď se obchodníci v Sapě přesvědčili, jaké výhody EET má. Celníci je 14 dní kontrolovali.

Akci celníci nazvali APAS. „Během celé akce APAS bylo zkontrolováno bezmála 200 provozoven a ve 30 případech bylo zjištěno porušení v oblasti EET, to znamená, že trhovci buď řádně nevystavili kupujícímu účtenku, nebo nebyla zaslána datová zpráva finanční správě. Při podobných kontrolních akcích se celníci rovněž zaměřují i na to, zda se kontrolované osoby nenachází v evidenci dlužníků, kde jsou evidovány zejména pokuty v dopravě, pokuty od dalších orgánů státní správy, či nedoplatky na daních. Při akci APAS se podařilo celníkům vybrat celkem 204 tisíc korun, a to na dlužných pokutách, nebo dalších nedoplatcích daní evidovaných celní nebo finanční správou,“ přiblížila Ivana Kurková, mluvčí Celního úřadu pro hlavní město Prahu.

Dále se Celní správa pochlubila několika údaji z kontrol Elektronické evidence tržeb. V Praze za posledních sedm měsíců celníci prošli 1100 provozoven. 280 podnikatelům uložili pokutu. Celkem za 2,4 milionu korun. Celní správa je jen jeden z kontrolních orgánů. Tím hlavním je Finanční správa, která provádí „po své ose“ další stovky kontrol podnikatelů.

„Celní úřad pro hlavní město Prahu se na oblast EET zaměřuje cíleně s tím, že od počátku roku provedl bezmála 1.100 kontrol a uložil v nich 280 pokut v souhrnné výši 2.400.000,-Kč a pro hrubé porušení zákona uzavřel tři provozovny. Důležitým efektivním nástrojem je pak rychlost řízení, kdy pokuta je vyměřena zpravidla do 14 dní od spáchání přestupku a také vymahatelnost. V současnosti je 95% pokut zcela uhrazeno, a to dobrovolně, či nedobrovolně, formou mobiliární exekuce, ostatní pokuty jsou spláceny formou splátek,“ uvedla mluvčí.

Není zde článek celý?