Chce posunout zemi dál, pochválil Jakeš premiéra Babiše. Zemana ctí

Bývalý generální tajemník Ústředního výboru KSČ Miloš Jakeš | FOTO: ČTK

Bývalému generálnímu tajemníkovi ÚV KSČ Miloši Jakešovi podle jeho slov nikdy nedošlo, že vstup sovětských vojsk znamenal okupaci. Sověti prý u nás neměli žádnou moc. Pochválil premiéra Babiše, že se snaží o vzestup této země, a ctí i prezidenta Zemana.

Miloš Jakeš se stal po legendárním vystoupení na Červeném Hrádku (17. 7. 1989) před okresními tajemníky z Plzeňska, kde přiznal, že strana stojí ve společnosti jako kůl v plotě, tragikomickým symbolem úpadku komunistického režimu.

Nikdy se s pádem komunismu nesmířil. Čtyři dny po tvrdém zásahu policie proti studentům na Národní třídě vystoupil v televizi se vzkazem národu, že československá vláda bude i nadále socialistická a jiná perspektiva pro naši zemi neexistuje. Tím jen eskaloval další protesty, které nakonec vedly k dalekosáhlým společenským změnám.

Bývalý čelný představitel KSČ poté setrvával na tvrdých normalizačních pozicích a kritizoval i Gorbačovovu perestrojku. „Byla nepromyšlená. Pomohla vytvářet nespokojenost, ačkoliv s ní měla bojovat. Otevřela prostor k ničím neomezené otevřenosti. Každý si říkal, co chtěl, kritizoval, co se mu zlíbilo, a tak místo sjednocení vznikal rozkol,“ sdělil loni v lednu ruskému serveru Gazeta.ru.

Okupace? To mi nikdy nedošlo

Miloš Jakeš poskytl rozhovor internetové televizi XTV (24. 8. 2018). Byl konfrontován s dotazy na invazi vojsk Varšavské smlouvy před padesáti lety, následující vývoj v době tuhé normalizace, ale i na současnost. Předvedl svůj nezaměnitelný řečnický a myšlenkový styl, ale i názorovou konzistenci. Nicméně je pozoruhodné, že až příliš bylo patrné, jak mu současný stav politické scény vyhovuje nejvíce od Listopadu 89.

Jakeš byl v době „Pražského jara“ součástí širšího vedení KSČ a angažoval se krátce po vpádu „bratrských“ vojsk. V den invaze se vrátil do Prahy z Moskvy, kde byl údajně na dovolené. Stal se součástí komunistické delegace, která následně podepsala moskevský „kapitulační“ protokol.

„Že se jedná o okupaci, mi nedošlo nikdy. Je okupace a okupace, svět byl podivnej,“ říká k tomu dnes v rozhovoru pro XTV. „Něco se tu událo, skončila válka a místo přátelství mezi státy rostla nenávist a byla řada problémů. Viděli jsme, co je to povstání v Berlíně, nebo kontrarevoluce v Budapešti. Byly problémy v Polsku, které vyřešil Jaruzelski bez nabízené pomoci. Tomu bylo zabráněno, když sem ta vojska vstoupila. Mluvit o okupaci je proto nesprávné.“

Proč se vojska nestáhla, když se situace stabilizovala? „Neodjeli proto, že situace v Evropě byla pořád neklidná. Měli jsme smlouvu o dočasném pobytu vojsk, ale Sověti tu neměli žádnou moc. Tu vykonávaly naše orgány,“ pokračuje Jakeš ve svých bizarních výkladech.

Měl jsem víc bojovat za věc socialismu

V životě prý udělal celou řadu chyb, ale „žádná nebyla tak velká, aby ohrožovala vývoj socialismu u nás. I když jsem za tu věc mohl více bojovat,“ přiznal kajícně.

Zajímavá byla i vzpomínka na bývalého generálního tajemníka ÚV KSSS Leonida Brežněva, se kterým se setkal několikrát. „Strach z něho vůbec nešel, byl přátelský,“ vzpomíná Jakeš na jednu návštěvu Kremlu. „Nejprve mluvil se mnou a poté přijal celou delegaci, v níž byla spousta ženských. Dokázal je rozplakat,“ dodal, jen neřekl, proč.

Zároveň projevil svoji obvyklou logickou piruetu. „Kryla mám rád, poslouchám jeho písničky,“ řekl v jednu chvíli a na dotaz, co říká jeho textům, doplnil. „Nikdy jsme se tomu nevěnovali. A asi jsme to měli dělat, mohlo se to víc omezit, ty některé výstřelky. Rozčilovali mě takoví, co nezpívali pravdu.“

Jakeš se vyjádřil i k současné situaci. „V dobrém stavu v daný moment,“ odpověděl na dotaz, co si o ní myslí. „Všechny předchozí vlády destruovaly hospodářství a zemi při privatizaci do rukou západních zemí rozkradly,“ prohlašuje.

Já ho přijímám

A samotný premiér Andrej Babiš? „Já ho přijímám, všichni ostatní kradou. Než ty nekonečné hádky, je lepší mít člověka s jasným programem, ale snažícího se o vzestup této země,“ tvrdí. Smířil se i s tím, že vládne velkopodnikatel. „V daný moment se nemůžeme kapitalismu zbavit, když ho lidé brání a budují. Stát nemůže stát na místě, musí jít dál.“

Podobně uznalá slova má bývalý nejvyšší komunistický představitel i pro Miloše Zemana. „Prezidenta ctím za to, jak se chová. Má rád tuto zemi a chce její prosperitu. Chce být úspěšný.“

Nelze se zbavit dojmu, že Jakešova náklonnost k oběma hlavním ústavním činitelům pramení z jejich vstřícnosti vůči současným komunistům, z nichž mnozí dodnes zastávají velmi podobné názory. A to dokonce i v nové polemice, zda tragické události před padesáti lety předznamenávaly dobu okupace, či nikoli.

Premiér Babiš označil KSČM za demokratickou stranu, aby ospravedlnil její podporu svému menšinovému kabinetu. Prezident Zeman, působící jako kremelský rezident, ke vzniku této formace přispěl nemalou měrou, a komunisty legitimizoval účastí na jejich sjezdu.

Nikdo se potom nemůže divit, že oba politici polarizují společnost, a projevy nespokojenosti části veřejnosti narůstají. Je dobré vědět, kdo se dnes také řadí mezi jejich advokáty. Jakešova pochvala na jejich adresu je dalším dokladem, že se doba skutečně mění.

Není zde článek celý?