Čína kvůli obchodní válce ztrácí pozice

Celková tržní hodnota všech společností obchodujících na japonském akciovém trhu 2. srpna dosáhla 6,17 trilionů dolarů, uvádí Bloomberg. Díky této hodnotě se jim podařilo předstihnout čínské společnosti, jejichž výsledek je 6,09 trilionů, a dostat se na druhé místo za USA.

Čínské indexy Shanghai Composite a Shenzhen Composite na aukcích ve čtvrtek ztratili 2 % a 2,4 procenta. Došlo k tomu na pozadí prohlášení amerických orgánů o možném zvýšení cel na čínské výrobky v celkové hodnotě 200 miliard dolarů — na 25 % místo původně plánovaných 10 %.

Jak upřesňuje agentura, do výpočtu spadá pouze kapitalizace burz pevninské Číny, nebere se v úvahu burza v Hongkongu. Akcie obchodující se na této burze stály 5,1 trilionů dolarů.

Japonský index Nikkei 225 se také propadl, ale pouze o jedno procento, díky čemu dokázal přeskočit nejbližší konkurenty.

Ztráta druhého místa v globálním žebříčku připomíná to, že role Číny na světových trzích nadále není velká a neodpovídá ekonomické síle státu. Státní orgány slíbily, že pustí zahraniční investory do mnoha odvětví a zvýší pro ně maximální podíl vlastnictví, ale zatím to nepřináší výsledky.

Navíc přechod na mezinárodní platby v juanech také neprobíhá podle plánu Pekingu. V červnu se podíl juanu v globálních transakcích snížil z 1,88 na 1,81 procent.

Lídrem nadále zůstává akciový trh USA. Celková hodnota akcií obchodovaných na burzách v USA převyšuje 31 trilionů dolarů. Jeden trilion připadá společnosti Apple, která 2. srpna vyrovnala rekord čínské PetroChina z roku 2007.


Není zde článek celý?