Čína zvyšuje nákup íránské ropy

Agentura Reuters zaznamenala nárůst dodávek íránské ropy do Číny. Děje se to na pozadí obnovení amerických sankcí proti Teheránu.

Zatímco američtí spojenci, jako jsou Jižní Korea, Japonsko, ale i Indie, snižují import íránské ropy, Čína ho naopak zvyšuje. Čínští spotřebitelé začali využívat tankery Národní íránské tankerové společnosti (NITC) pro dodávky ropy z Íránu. V Pekingu a Teheránu doufají, že díky tomu udrží v tajnosti údaje o čínských odběratelích, kteří se tak vyhnou americkým sankcím.

V červenci všech 17 tankerů, které dopravovaly ropu z Íránu do Číny, provozovala společnost NITC, zatímco v červnu to bylo pouze 8 z 19. Rovněž se zvýšil i objem přepravované ropy. V červenci Čína importovala z Íránu celkem 767 tisíc barelů ropy a kondenzátu denně, což v porovnání s předchozím měsícem představuje 20% nárůst.

Problém však může představovat pojištění vývozu ropy z Íránu. Většina pojišťoven se totiž nachází v USA nebo v Evropě a hodlá se podřídit americkým sankcím. Otázkou také dále zůstává, zda tato politika Pekingu nebude mít negativní dopad na obchodní jednání s Washingtonem, která jsou naplánována na tento týden.

První balíček amerických sankcí, které izolují Írán od amerického finančního systému, začal platit dne 7. srpna. V listopadu začnou platit další sankce, které se dotknou íránského ropného průmyslu. Cílem Washingtonu je zcela zastavit vývoz ropy z Íránu.


Není zde článek celý?