Co umělci vzkazují Babišovi? Ne všechno je na prodej. A pan premiér se diví

Premiér Andrej Babiš vůbec nechápe, co mu vyčítají známé tváře, které se nyní odmítají bavit s médii z vydavatelství Mafra a kterým se nelíbí jeho střet zájmů nebo spolupráce s komunisty. On přece „navyšoval peníze“, stěžuje si. A právě to je ten problém: Babiš vůbec netuší, že existují věci, které nejsou na prodej.

„Kto vás platí?“ S touto větou se setkali demonstranti, kteří Babiše konfrontovali se svými názory. Setkali se s nimi samozřejmě novináři, kteří předsedu vlády kritizují – ano, jistěže i deník FORUM 24.

Když se taková věc stane jednou, může se jednat o formu obrany útokem. Jenže ve skutečnosti jde o něco úplně jiného – Babiš prostě vůbec netuší, že existují lidé, kteří dělají věci například proto, že si něco myslí, něčemu věří nebo s něčím (ne)souhlasí. Je pravděpodobné, že takovou myšlenkou se premiér České republiky vůbec nikdy nezaobíral.

Vždycky když Babiš projeví své opravdové já („Oni asi nevědí, s kým mají tu čest.“, „Mám na vás složku.“, a tak dále), v němž zapomene na všechny ty vzletné čaulidi myšlenky Marka Prchala, projeví se zároveň i základní rys jeho povahy: Jistý morální rozměr, svědomí nebo smysl pro jakékoli hodnoty Andrej Babiš prostě vůbec nemá.

Babišovi jeho kritici často vyčítají, že lže. A ano, v mnoha případech to také dělá. Jenomže věta „(…) já jsem v minulosti podporoval kulturu, plno zpěváků, jako ministr financí jsem navyšoval peníze do filmu, takže nechápu, co mi je vyčítáno“, je naprosto, ale naprosto upřímná.

Tohle je reálný Andrej Babiš, stejně jako ten, který křičel na Miroslava Kalouska v poslanecké sněmovně a zároveň mu tykal, ten, který volal do Lidových novin, když neuveřejnily informace o jeho tiskové konferenci, a ten, kterého jsme slyšeli na nahrávkách Skupiny Šuman. Protože skutečnou filozofií Andreje Babiše je přání, ať „pravda a láska jdou do p*či“. Hrozně totiž překážejí v navyšování zisku holdingu Agrofert.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?