Díky Zemanovi konečně uslyšíme důstojný projev prezidenta. Slovenského

Je to ostuda. Mezinárodní. Prezident České republiky odmítl promluvit k padesátému výročí okupace naší země vojsky Varšavské smlouvy. Naštěstí však naši slovenští sousedé mají hlavu státu, která si uvědomuje důležitost této události a pronese projev. Díky veřejnoprávní televizi, která bude řeč Andreje Kisky vysílat, však budou mít Češi možnost slyšet slova, jež má pronést i Miloš Zeman. Jeho roli, kterou evidentně nezvládá, tak převezme prezident Slovenska.

Svým způsobem můžeme být vlastně rádi. Nebudeme svědky exhibice Zemanova ega, ani neuslyšíme trapné útoky na kohokoliv, na nějž si prezident zrovna vzpomene. Novináři nebudou uráženi, političtí oponenti se o sobě také nedozví, jak jsou neschopní a nepotřební. Vlastně ani nedojde k dalšímu rozdělování národa.

Důležitější je ovšem fakt, že má vůbec Miloš Zeman důvod se zachovat jako mocipán, kterému nikdo nesmí radit, kdy by měl promlouvat k národu a kdy raději mlčet. Nikdo ani neví, zda se naše hlava státu nevyjádří k událostem z 21. srpna 1968, protože jí to nepřijde důležité, nemá to povoleno z Kremlu, nebo jí to nedovoluje zdravotní stav.

Jako obvykle se totiž veřejnost dozví pouze to, co si vymyslí a později prezentuje na Twitteru Jiří Ovčáček, který plní nejen roli hradního mluvčího, ale také jakéhosi viceprezidenta, zastupujícího Zemana v momentech, kdy se mu to nehodí, nebo se mu zkrátka nechce.

Prezident opět dokazuje, že jeho představa o funkci, kterou zastává, se zcela rozchází s tím, co by očekávali občané a jak by měl fungovat představitel státu, kterého si lze vážit.

Zatímco Zeman si na dnešek kromě „tiché vzpomínky“, tedy oficiální výmluvy svého mlčení, naplánoval schůzku s místopředsedou Nejvyššího správního soudu, která se zřejmě nemůže odehrát v jiný den, než je připomínka národní tragédie, Andrej Kiska přemýšlí jinak.

Slovenský prezident si totiž uvědomuje, kde je v tak významné datum jeho místo a k národu promluví. A nejen k tomu svému, ale i českému. Ačkoliv nechystá poselství pro obyvatele naší země, část občanů bude jeho projev sledovat s očekáváním. Kiska totiž bude suplovat i našeho prezidenta, kterému je úplně jedno, co se sluší.

Není zde článek celý?