Erdogan vyzval Turky k boji proti útokům na ekonomiku během potyčky s USA

Turecká ekonomika prochází kolapsem od začátku tohoto měsíce kvůli eskalujícímu napětí s Washingtonem. Za pouhých několik dní ztratila turecká měna téměř 40 % své hodnoty, ale později se částečně „zotavila“ po slibech budoucích investic z Kataru.

Turecký prezident Erdogan ve svém prohlášení k výročí bitvy o Manzikert v roce 1071 promluvil o krizi v zemi a pobízí v něm národ, aby zůstal silný.

„Jelikož se musíme poprat s útokem na tureckou ekonomiku, dnes je naší největší garancí závazek a odhodlání každého člověka z našeho lidu, aby se ujal své nezávislosti, národa a budoucnosti,“ zdůraznil Erdogan.

Toto prohlášení bylo učiněno s cílem povzbudit Turky během nedávných ekonomických problémů způsobených zhoršením vztahů mezi Washingtonem a Ankarou na začátku léta.

V srpnu USA uvalily sankce na některé členy turecké vlády poté, co soud ve městě Smyrna odmítl propustit amerického pastora Andrewa Brunsona, který byl zadržen tureckými úřady. Podle Ankary byl Brunson spojen s hnutím Fethullaha Gülena, duchovního, který žije v USA, a věří, že stojí za neúspěšným vojenským převratem v roce 2016 proti Erdoganovi.

Americký prezident Donald Trump tento měsíc zdvojnásobil dříve stanovené dovozní tarify na turecký hliník a ocel na 20 % a 50 %. Poté Ankara oznámila, že tyto cla napadne ve Světové obchodní organizaci (WTO).


Není zde článek celý?