Írán tvrdí, že někteří členové OPEC jednají v zájmech USA

Íránský ministr pro ropu Bijan Zanganeh uvedl, že někteří členové OPEC dělají svá rozhodnutí o produkci ropy v souladu s politikou USA.

Teheránský ministr ropy reagoval na červnové rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby od července zvýšily produkci, protože se Saúdská Arábie zavázala k „výraznému“ zvýšení poptávky, uvádí Reuters.

„Někteří členové interpretují nejnovější rozhodnutí OPEC o produkci ropy jinak… a jednají v souladu s politikou USA,“ citovala Zanganeha íránská tisková agentura Khaneye Mellat.

Zanganeh také vyjádřil znepokojení nad nabídkou Saúdské Arábie čerpat více suroviny a tvrdí, že žádné členské země by neměly mít možnost přebírat podíl výroby v jiné zemi.

Na začátku srpna vydal Írán oficiální stížnost prezidentovi OPEC a obvinil její ostatní členy, že se snaží o přerozdělení kvót pro výrobu mezi některé členy, což odráží zájmy zemí, které nejsou členy OPEC.

Zanganehovo prohlášení přišlo poté, co Washington v srpnu znovu uvalil sankce proti Íránu.

Americký prezident Donald Trump odstoupil od jaderné dohody z roku 2015, kdy Teherán zrušil jaderný program výměnou za to, že USA zruší většinu svých sankcí. Washington také vyzval své spojence, aby snížili dovoz iránské ropy na nulu.


Není zde článek celý?