Írán zajistí ochranu obchodu ve svých teritoriálních vodách, uvedl íránský admirál

Íránský kontradmirál Hosejn Chánzádí slibíl, že námořnictvo země zajistí ochranu námořním obchodním cestám v teritoriálních vodách v severní a jižní oblasti.

„Námořnictvo zajistí bezpečnost veškerého íránského exportu a importu v severních a jižních vodách, kde se uskutečňuje 90 % veškerého exportu a importu,“ cituje kontraadmirála íránská agentura Fars.

Již dříve Chánzádí prohlásil, že bezpečnost Hormuzského průlivu, kterou budou zajišťovat íránské revoluční gardy a námořnictvo, bude záviset na těch, kteří ohrožují Írán svými petrodolary.

„Pokud budou kohoutky v regionu otevřené a petrodolary poputují do kapes těch, kteří ohrožují Írán, bude to mít zcela jistě dopad na bezpečnost průlivu,“ poznamenal kontraadmirál.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf již dříve v tomto týdnu varoval Spojené státy, že jakékoliv snahy o zastavení exportu íránské ropy jsou marné. Washington by podle něj neměl spoléhat na zjednodušené a nereálné představy, podle nichž Íránu zablokuje export ropy. Upozornil, že pokud se tak nestane, bude Washington čelit následkům.

Na začátku července velitel íránských revolučních gard Ismail Kowsari dal jasně najevo, že pokud Spojené státy obnoví sankce proti Íránu, Teherán se může pokusit o uzavření Hormuzského průlivu pro přepravu ropy z Perského zálivu.


Není zde článek celý?