Kdo a proč má zájem na jmenování nového ředitele GIBS Dragouna?

Nový ředitel GIBS Radim Dragoun naplňuje představy nejen premiéra, který by na tento post nepustil důkladně neprověřeného člověka, ale i špiček státního zastupitelství a skupiny napojených policistů. Zájmů se zde protla celá řada, a proto ani nevadí, že je šéf inspekce rychlostudentem plzeňských práv.

Výběr nového ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) probíhal pod taktovkou Úřadu vlády. Premiér Andrej Babiš sice zdůrazňoval, že bude poprvé jmenován na základě výběrového řízení, kam se přihlásilo dvanáct lidí, a on sám s tím nebude mít nic společného. Tomu by ovšem mohl uvěřit jen velmi neznalý či naivní pozorovatel.

Babišova komise

V pětičlenné výběrové komisi měli většinu lidé dosazení do funkcí předsedou hnutí ANO ještě za Sobotkovy vlády: ředitel FAÚ Libor Kazda, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a ředitel Celní správy Milan Poulíček, za zády „jištěný“ náměstkem Robertem Šlachtou. Představa, že by přes tento filtr pronikla nežádoucí osoba, se kterou by měl premiér v budoucnu problémy, je mimo realitu.

Lounský státní zástupce a bývalý policista Radim Dragoun byl považován za „černého koně“ soutěže už několik týdnů před vyhlášením výsledků. Jestliže začaly vycházet průhledně propagační elaboráty na jeho podporu v denících Agrofertu, bylo jasné, že je ruka v rukávě, a výběrové řízení se mění ve frašku.

Informovaná média si dala záležet na interpretaci, že nejde přímo o Babišova člověka, ale že se na něm shodly špičky státního zastupitelství v čele s Lenkou Bradáčovou, „její“ Unie státních zástupců, někteří policisté, ale i nejmenovaní vládní politici.

Tato předem rozhodnutá idylka, kdy koaliční ČSSD ani KSČM nijak neprotestují, vedla k tomu, že obsazení uvolněného postu ředitele GIBS proběhlo v naprostém mediálním klidu. Na rozdíl od sestřelení jeho předchůdce Michala Murína, které hýbalo mediální scénou několik týdnů, než definitivně rezignoval.

Premiér potřeboval na jeho místo dosadit loajálního člověka, jelikož inspekce má rozsáhlé pravomoci. Může zahajovat trestní řízení s policisty, celníky nebo příslušníky Vězeňské služby. Jelikož zákon o služebním poměru neumožňuje jednoduché odvolání ředitele z funkce, musela nastoupit hrubá síla.

Útok státních zástupců

K Murínově odstranění nesporně výrazně napomohli nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a vrchní státní zástupci Ivo Ištvan a Lenka Bradáčová. Všechny tři si premiér Babiš pozval jako „svědky“ na jednání sněmovního bezpečnostního výboru, což nezvykle přijali, a kde společně zaútočili na práci inspekce a jejího vedení.

Dopis s procesními výhradami Pavla Zemana ke spolupráci s GIBS posloužil jako podklad k zahájení kárného řízení s Murínem poté, co na něj premiér poslal finanční kontrolu a svoje média, a kdy Národní bezpečnostní úřad zahájil řízení o odebrání bezpečnostní prověrky. Proč tak masivní a spojený tlak premiéra a státních zástupců? Důvodů je víc.

Varování policistům

Premiér využil procesních sporů státního zastupitelství s policejní inspekcí. Jeho zájem je jediný: zbavit se všech vyšetřovaných kauz, které se ho dotýkají. Jednou z možných cest je vytváření nátlaku na vyšetřovatele, aby se nepouštěli na tenký led, v krajním případě pod účinnou hrozbou jejich kriminalizace á la Murín. Jaroslav Faltýnek se už dříve nechal slyšet, že vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila dostane do tepláků, což zpravidla lze přes GIBS.

Výhrady trojice státních zástupců k práci inspekce byly subjektivní a spíše jimi sledovali vlastní zájmy. Jejich tažení proti této nezávislé instituci bylo nestandardní. GIBS je ze zákona samostatná instituce a státní zastupitelství ji neřídí. Pouze vykonává dozor ve věcech, kde je vedeno trestní stíhání.

Ideální představa státního zastupitelství je taková, že by mu byla inspekce přímo podřízena. Chce nad ní převzít faktickou kontrolu, a to i nad rozpracovanými kauzami před zahájením trestního řízení. Bohužel z toho až příliš čiší i osobní zájem žalobců a nedůvěra k jejich postupu je na místě.

Vedení státního zastupitelství potřebuje ovládat GIBS už jen z toho důvodu, že je přes inspekci podána řada trestních oznámení pro úniky informací ze živých trestních spisů. Zejména do Lidových novin, dozorovaných oběma vrchními státními zastupitelstvími v Praze a Olomouci. Zatím se jim dařilo tyto případy inspekci odebírat a předávat je jinam, například vyšetřování úniků v citlivé kauze Bereta ústecké krajské policii. Potřebují ale silnější pojistku.

Další zájem na kontrole, co se děje v GIBS, má z podobných důvodů bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta, privilegovaný chráněnec hnutí ANO. Inspekce navrhla obžalobu jeho bývalého blízkého spolupracovníka z útvaru Luďka Vokála, čelícího obvinění kvůli vynášení informací ze živých policejních protokolů a korupci. Takové případy nepříjemně kazí uměle vytvářenou legendu „jediného poctivého“ ostrůvku v řadách policie.

Diplom za tři roky

Je proto logické, že tato úzce propojená skupina žalobců a policistů potřebuje mít na místě svého člověka, a tím Murín v žádném případě nebyl. Zájem inspektorů se tak může snáze obrátit potřebným směrem, například k jiným nepohodlným policistům, ale i k novinářům a jejich zdrojům, které nemají pod kontrolou. Nepříliš známý Radim Dragoun tato hlediska splňuje.

S přihlédnutím k rezignaci dvou ministrů kvůli plagiátorství diplomových prací stojí za zmínku, že Dragounovo jméno před osmi lety figurovalo v rozsáhlé aféře falšování diplomových prací a rychlostudia na plzeňské právnické fakultě. Více než 400 lidí tu vystudovalo magisterský obor za méně než čtyři roky.

Mladá fronta DNES tehdy Dragouna uváděla mezi prověřovanými bývalými studenty, jelikož pětileté studium absolvoval za tři roky. Hájil se tím, že měl individuální studijní plán. Nové vedení fakulty, které se snažilo zjednat pořádek, přitom tehdy tvrdilo, že „školu nelze řádně vystudovat rychleji než za čtyři roky. Kdyby byl člověk génius, tak by to možná zvládl za tři a půl“. Je takovým géniem i nový ředitel GIBS?

Vše nasvědčuje tomu, že Radim Dragoun nebude autonomním a rovnocenným partnerem státních zástupců. Jistě se bude snažit „nastavit procesy“ spolupráce se žalobci zejména k jejich spokojenosti a v zájmu premiéra Babiše. Jeho přímý nadřízený nepotřebuje řešit „objednané“ kauzy, ale chce v klidu „makat pro lidi“.

Není zde článek celý?