Kdo dal Tomanovi mandát omlouvat se Babišovi jménem všech zemědělců?

„Dovolte, abych se vám omluvil jménem zemědělců a zpracovatelů a všech normálních návštěvníků za chování skupinky takzvaných demokratů,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman do mikrofonu Babišovi, kterého o několik chvil dříve oponenti vypískali. Na premiéra pokřikovali hesla jako estébák, hanba, fuj, a podobně. Celá scéna se odehrála v sobotu dopoledne na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích.

Nebylo by na tom nic moc divného. Babiš se viditelně necítil dobře. S podobnými protesty se bude setkávat stále častěji. Za povšimnutí ale stojí slova ministra Tomana. Babišovi se omluvil jménem všech zemědělců a zpracovatelů. Kdo mu dal mandát? Za to ho zemědělci asi moc nepochválí. Zdaleka ne všichni farmáři totiž Babišovi fandí. Naopak. Mnoho z nich ho bere jako predátora, který si v oboru zemědělství počíná velmi tvrdě a bezohledně.

Několik případů bylo i medializováno, nepřátelské přebírání firem, likvidace porostů konkurentů, fyzické útoky a tak dále. A pokud jde o zpracovatele, tam je situace velmi podobná. Specialitou premiéra totiž je přebírání konkurenčních firem a jejich následná likvidace. Deník FORUM 24 před časem například popsal osud masokombinátu Procházka, který byl největším konkurentem Kosteleckých uzenin. Babiš roudnickou firmu koupil, veškeré zpracování masa zrušil, stroje údajně převezl do Kostelce a propustil podstatnlou část personálu. Zbývající vyrábějí lahůdky a polotovary. Především v supermarketech pak funguje síť řeznictví Procházka. Jde však o pouhou prázdnou značku. Procházka je Agrofert. A to je jen jeden z příkladů.

Rozhodně se nedá říct, že by byl Babiš mezi zemědělci a zpracovateli oblíben. Řada zemědělců se také účastní demonstrací proti němu. A v Budějovicích by si zřejmě raději zakřičeli hanba, než by se mu omlouvali.

Miroslav Toman by si měl uvědomit, že křeslo ministra zemědělství ve vládě estébáka ho rozhodně neopravňuje k tomu, aby mluvil za všechny zemědělce. Není žádným jejich šéfem. Pro ty má pracovat. Ty nezastupuje. A už vůbec by je neměl používat k omluvě Babišovi.

Není zde článek celý?