Kreml se zřejmě bojí a tak se zatýká. Opět sebrali vůdce opozice Navalného

Navalnyj je na zatýkání už zvyklý. Tady ho sebrali na jaře na protiputinovské demonstraci. | FOTO: youtube

V režimu lidem přímo zvoleného pana prezidenta Putina se pokračuje v zavírání. Jako obvykle byl opět zadržen ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj. Údajně kvůli své účasti na protivládním protestu na začátku letošního roku, sdělila v sobotu jeho mluvčí.

Jak uvádí stránky The Mocow Times, sebrali ho mimo Moskvu v sobotu odpoledne z důvodu, který byl zpočátku nejasný, ale poté, co strávil několik hodin na policejní stanici, se ukázalo, že byl zadržen za své krátké vystoupení v lednu, kde tehdy vyzval k bojkotu březnových prezidentských vole. Podle Navalného u nich hrozila manipulace. Navalnyj nebyl obviněn, ale jeho právník v té době řekl, že opoziční vůce bude muset čelit soudu později. Při zadržení prý utrpěl zlomeninu prstu, takže byl odveden nejdříve do nemocnice.

Skutečným důvodem akce ruských orgánů nejspíš bude, že Navalnyj plánoval na 9. září protesty proti nepopulárním plánům ruské vlády na zvýšení důchodového věku. Soudnímu slyšení se má podrobit dnes, tedy v pondělí. Naposledy byl odsouzen v květnu na třicet dnů vězení za svou roli při organizování celostátních protestů proti Putinovi. Vyzval tehdy k demonstracím ve více než devadesáti městech pod heslem „Putin není náš car“, což bylo protestem proti autokratické vládě ruského prezidenta. Že se Kreml bojí více než obvykle, je pochopitelné. Záměr zvednout věk ochodu do důchodu vzbudil nevoli v širokých vrstvách, protože řada z nich si snadno spočítá, že se mnoho Rusů kvůli nízkému průměrnému věku dožití důchodu ani nedožije. Proti Putinovi se postavili i komunisté, kteří sami organizovali demonstrace.

Putin ví, že se nějaká reforma provést musí, protože peníze státu docházejí, ale jako vždycky roli otloukánka hraje premiér Medveděv.

Zajímavý je i vývoj ohledně Navalného odsouzení, které mu formálně zabránilo kandidovat v prezidentských volbách. Navalnyj a jeho bratr Oleg byli v roce 2014 odsouzeni kvůli údajnému podvodu s dvěma společnostmi, včetně ruské pobočky francouzského kosmetického giganta Yves Rocher. Evropský soud pro lidská práva nařídil Rusku v roce 2017 odškodnit oba bratry částkou 94 000 dolarů za porušení práva na spravedlivý proces. Navalnyj od počátku označuje proces za vykonstruovaný. Počátkem srpna sdělil, že ruský stát poslal jako odškodnění 63 tisíc dolarů a že je použije na boj proti podvodníkům, čímž myslí představitele současného režimu.

Ruský režim se zjevně obává větší vlny nepokojů, protože už nejde jen o nějaké akce městských intelektuálů a mládeže, ale postiženi jsou i starší lidé, kterým se má sáhnout na sice bídné, ale přece jen jakési jistoty. Moc se dostala do slepé uličky a reagovat umí jen násilím, protože skutečné problémy řešit neumí, nemůže a nechce.

Není zde článek celý?