Legenda Pink Floyd Roger Waters označil případ Skripalů na „nesmysl“

Bývalý lídr skupiny Pink Floyd odsoudil Bílé přilby, což je pochybná syrská dobrovolnická organizace, která byla v rámci „propagandistické války“ obviněna z inscenace videozáznamů chemických útoků.

V rozhovoru s ruským deníkem Izvestiya, bývalý člen kapely Pink Floyd Roger Waters označil nedávný případ otravy Skripalů za „nesmysl“. To, že byl útok na Skripaly nesmysl, je jasné každému člověku s polovičním mozkem. Ale někteří ho nemají ani polovinu, proto věří této absurditě,“ uvedl.

K případu se Skripaly došlo v Salisbury v Anglii počátkem března, kdy bývalý ruský zpravodajský důstojník Sergej Skripal a jeho dcera byli vystaveni nervovému plynu známému pod názvem „Novičok“. Spojené království ihned z útoku obvinilo Rusko, což Kreml opakovaně odmítl. Ačkoli nebyly předloženy žádné důkazy, Británie vyhostila 23 diplomatů, což podnítilo Rusko, aby podniklo podobná odvetná opatření tím, že uzavřelo Britskou radu a britský konzulát v Petrohradě.

Waters také obvinil úředníky Bílého domu, že stojí za ukrajinskou krizí. Uvedl, že Viktoria Nulandová, mluvčí amerického ministerstva zahraničí krizi zorganizovala v letech 2011-2013. „Nevím, jak si Ukrajina najde cestu ven z této situace, ale obviňovat z ní Rusko je směšné.“

Na otázku, co si myslí o kontroverzní nevládní organizaci Bílé přilby, která v dubnu ohlásila údajný chemický útok v Dúmě, Waters označil jejich akci za „pouhou epizodu propagandistické války, která se snaží démonizovat (ruského prezidenta Vladimíra) Putina, (syrského prezidenta Bašára) Asada, Írán a tak dále.“ Waters pokračoval slovy, že zprávy od extremisty okupovaného Aleppa naznačují, že Bílé přilby jsou militanti.

Waters, který je známý tím, že vystupuje v politických otázkách z pódia, označil na koncertě v Barceloně dne 13. dubna Bílé přilby za „falešnou organizaci, která existuje jen proto, aby vytvářela propagandu pro džihádisty a teroristy“.

Jeho připomínky přišly krátce poté, co nevládní organizace zveřejnila záběry údajného chemického útoku na rebely kontrolované město Dúmá a obvinila z něho syrskou vládu. Podle ruského ministerstva obrany bylo video zinscenováno Bílými přilbami a Velkou Británií.

Nicméně, dne 15. dubna, USA, Spojené království a Francie zahájily útok na tři syrské lokality a to navzdory tomu, že syrská vláda odmítla, že by někdy použila chemické zbraně.

Není zde článek celý?