Ministerstvo obrany RF odtajnilo dosud neznámé dokumenty

Ministerstvo obrany RF u příležitosti Dne výsadkových vojsk uveřejnilo unikátní historické dokumenty o vytvoření a formování tohoto druhu vojsk.

„Poprvé byly uveřejněny dokumenty z fondů Ústředního archivu MO RF věnované vzniku výsadkových vojsk, prvním stránkám letopisu okřídlené pěchoty, jejich legendárnímu veliteli Vasiliji Filippoviči Margelovovi, historii vzniku symbolu vojsk — modrého baretu a emblému na rukávu výsadkových vojsk,“ uvedli v odboru informací a masových komunikací ministerstva.

Návrh ustanovení o Hlavním vedení vojenského výsadkového vojska Rudé armády
Návrh ustanovení o Hlavním vedení vojenského výsadkového vojska Rudé armády

Veřejně přístupnými se staly dokumenty počátečního období Velké vlastenecké války, které obsahují informace o bojích jednotek a útvarů výsadkových vojsk proti německým fašistickým vojskům.

Kromě toho se návštěvníci oddělení mohou seznámit s návrhem ustanovení o Hlavním vedení vojenského výsadkového vojska Rudé armády, který předložil Generální štáb lidovému komisaři obrany SSSR několik dní před začátkem Velké vlastenecké války.

Archivní fotografie Ministerstva obrany RF
Archivní fotografie Ministerstva obrany RF

Na webových stránkách je také uveřejněn rozkaz ministra obrany SSSR č. 191 z 26. července 1969, kterým je stanoven charakteristický prvek vojenské uniformy výsadkářů — modrý baret.

Kromě toho jsou v dokumentu operačního oddílu štábu výsadkových vojsk Rudé armády uvedeny fotografie vojáků, životní podmínky, místa bojů.


Není zde článek celý?