Ministerstvo zahraničí USA vyzvalo Rusko, aby neděsilo lodě v Kerčském průlivu

Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo Rusko, aby přestalo činit překážky mezinárodní lodní dopravě na Azovském moři a v Kerčském průlivu, který ho spojuje s Černým mořem.

„Spojené státy odsuzují ruskou hrozbu mezinárodní lodní dopravě v Azovském moři a v Kerčském průlivu. Od dubna zadrželo Rusko stovky obchodních lodí a zastavilo nejméně 16 lodí, které se pokoušely dostat do ukrajinských přístavů,“ uvádí se v prohlášení oficiální mluvčí Ministerstva zahraničí USA Heather Nauertové.

Na americkém ministerstvu jsou toho názoru, že opatření Ruska škodí námořní dopravě a jsou dalšími příklady kampaně pro destabilizaci situace na Ukrajině. Ministerstvo zahraničí USA obvinilo kromě toho Moskvu z porušení mezinárodních norem.

Kyjev obviňuje Moskvu z blokování lodí, které plují do ukrajinských přístavů přes Kerčský průliv, kvůli čemuž lodi ztrácejí čas a u jejich majitelů dochází ke škodám. Náměstkyně ministra zahraničí Ukrajiny Jelena Zerkalová přitom prohlásila, že ruští pohraničníci neporušují protokoly při prohlídkách ukrajinských lodí v Azovském moři.

Krymská pohraniční správa FSB oznámila, že prohlídky zahraničních lodí se provádějí v souladu s mezinárodním námořním právem a že jejich majitelé k tomu nemají připomínky a nepodávali stížnosti.


Není zde článek celý?