Na Okinawě vyšly desetitisíce lidí na demonstraci proti americké základně

Na ostrově Okinawa vyšlo kolem 70 tisíc lidí na protestní akci proti přesunu americké základny do druhé části prefektury, píše Japan Times.

Před tím, nehledě na protesty místních úřadů a obyvatelstva, ústřední japonská vláda oznámila plán na přesun vojenské základny Futenma z jedné části Okinawy do druhé.

Účastníci akce přijali rezoluci vyzývající ústřední vládu, aby odmítla plán přesunu základny. Podle názoru protestujících američtí vojáci mají opustit ostrov.
Demonstranti uctili památku bývalého guvernéra prefektury Takešiho Onageho, který zemřel ve středu na rakovinu. Onaga požadoval stažení americké základny Futenma za hranice Okinawy, což odporovalo stanovisku japonské vlády, spojené závazky s USA.

Na mítingu byl přítomný náměstek guvernéra Kiinčiro Jachana, který hovořil o plánu pokračovat v boji za odsun Futemmy za hranice prefektury.

Okinawa tvoří méně než jedno procento japonského území, ale na ostrově se nachází 74 procent amerických vojenských objektů a více než polovina všech ozbrojených sil USA a Japonska. Podle údajů vedení prefektury je na Okinawě kolem 26 tisíc amerických vojáků a 19 tisíc jejich rodinných příslušníků a civilních osob.


Není zde článek celý?