National Interest: Pentagon se bojí ruských a čínských raket

Ruské a čínské rakety dlouhého doletu vzduch-vzduch a letouny páté generace, které je dokáží přepravovat, představují vážné nebezpečí pro vojenskou infrastrukturu amerického letectva v evropském a tichooceánském regionu, uvádí The National Interest.

Podle listu jsou zvláště zranitelná početná americká letiště a tankovací letadla v tichooceánském regionu, která mohou čelit útokům Pekingu.

Nová generace ruských a čínských raket dlouhého doletu třídy vzduch-vzduch může představovat hrozbu pro kriticky důležité elementy v evropském a tichooceánském regionu, které zajišťují vojensko-vzdušné operace USA, uvádí novinář The National Interest Dave Majumdar. Jde o letecký komplex včasného varování a řízení, různé průzkumné prostředky, tankovací letadla a letadla elektronického boje.

Na boj s čínskými systémy omezení přístupu do tichooceánského regionu americké letectvo vypracovalo prostředky na zajištění svých letišť. Pentagon však nejspíše zcela nevypracoval plán na ochranu svých tankovacích letadel a prostředků včasného varování a řízení vojsk před vzdušnými útoky protivníka.

Jedinou variantou vyřešení tohoto problému je stažení amerického letectva za hranice dosahu „čínské hrozby“. Ale to zároveň sníží efektivnost amerických taktických letounů krátkého doletu a sníží to jejich šance na útok na čínské vnitrozemí. Právě v tichooceánském regionu, kde USA disponují malým počtem letišť, může být zničení tankovacích letounů Achillovou patou, kterou Peking využije, podotýká autor materiálu.


Není zde článek celý?