NATO označilo své hlavní nebezpečí

NATO na svém účtu na Twitteru zveřejnilo video, ve kterém staví Rusko na první pozici mezi hrozby transatlantické bezpečnosti.

„Na východě se Rusko stalo průbojnější s nezákonnou anexí Krymu a destabilizací východu Ukrajiny a také zvyšováním vojenského potenciálu u hranic NATO,“ uvádí se ve videu.

Jako další nebezpečí vlastní bezpečnosti NATO uvádí situaci na Blízkém východu a v Africe, šíření zbraní hromadného ničení, kybernetické útoky, sféru dodávek energetických nosičů a klimatické změny.

Rusko v posledních letech mluví o bezprecedentní aktivnosti NATO u svých západních hranic. NATO rozšiřuje iniciativu a nazývá to zastavováním ruské agrese. Moskva opakovaně vyjadřovala znepokojení zvyšováním sil aliance v Evropě. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dříve oznámil, že Rusko pro nikoho nepředstavuje nebezpečí, nenechá však bez povšimnutí akce, které mohou být potenciálně nebezpečné pro jeho zájmy.

Ruský prezident Vladimir Putin dříve mluvil o obviněních na adresu Ruska a poznamenal, že všechno je to jenom prázdné plkání. Putin zdůraznil, že aktivita vojenského letectva zemí NATO v Baltském moři je mnohem výší než ruská. Také připomenul, že USA na obranu vynakládají více než všechny ostatní státy.


Není zde článek celý?